Drążek do podciągania do domu – jaki wybrać?

Drążek do podciągania jest jednym z podstawowych przyrządów do wykonywania ćwiczeń w domu. Umożliwia modelowanie sylwetki oraz ćwiczenia bardzo wielu partii mięśni górnej części ciała. Poznaj rodzaje drążków i zdecyduj, który okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem.

Dostępne rodzaje drążków

Drążki klasyfikujemy przede wszystkim ze względu na rodzaj mocowania. Drążek do podciągania może być przeznaczony do mocowania na ścianie, suficie lub jako drążek rozporowy w futrynie drzwi. każdy z rodzajów drążka ma swoje inne zalety. Oprócz rodzaju montażu możemy wyróżnić także drążki proste, wygięte lub z dodatkowymi uchwytami.

Drążki ścienne

Drążki do podciągania na ścianę występują w bardzo zróżnicowanych formach – mogą być zarówno proste, jak i wygięte, a także posiadać różne dodatkowe uchwyty, które poszerzają zakres ćwiczeń. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na to, by stelaż mocujący do ściany był wykonany z solidnych profili, a liczba śrub gwarantowała stabilność. Istotna jest również odległość drążka od ściany – optymalna wynosi około 50-60 cm. Dużą przewagą nad drążkiem rozporowym jest to, że można ćwiczyć na dowolnej szerokości ramion – nie ogranicza Cię szerokość futryny drzwi. Pamiętaj jednak o tym, by przymocować drążek do solidnej ściany, która utrzyma ciężar.

Drążki do podciągania na sufit

Jego zaletą są solidna konstrukcja i stabilne mocowanie. Podobnie jak drążki ścienne, drążki do podciągania na sufit również występują w zróżnicowanych formach, które możesz dobrać w zależności od swoich umiejętności lub planu treningowego. Możesz umiejscowić je w takim miejscu, by bliskość ścian nie ograniczała w żaden sposób możliwości wykonywania różnych ćwiczeń. Drążki sufitowe zajmują mniej miejsca niż drążki ścienne, jednak należy pamiętać, że jeśli zamontujemy je blisko ściany, wówczas stracimy możliwość ustawienia czegokolwiek w miejscu znajdującym się pod drążkiem.

Drążki rozporowe

Drążek rozporowy nie wymaga montażu na stałe, ponieważ utrzymuje się w futrynie drzwi jedynie dzięki sile rozpierania. Tego typu drążki występują najczęściej w prostej formie bez dodatkowych uchwytów czy zakrzywień. Dużą zaletą jest brak konieczności wiercenia w ścianie lub suficie, dlatego często jest to jedyny możliwy wybór w wynajmowanym mieszkaniu. Drążek rozporowy ma jednak pewne ograniczenia, m.in. to, że:

  • jego stabilność i bezpieczeństwo ćwiczącego zależą w dużej mierze od jakości futryny;
  • nie jest to najbezpieczniejsza forma ćwiczeń dla osób o większej masie ciała;
  • należy co jakiś czas kontrolować, czy drążek sie nie zsuwa.

Drążki zakrzywione i z uchwytami

Oprócz prostych drążków, na rynku istnieje również wiele opcji drążków zakrzywionych lub z dodatkowymi uchwytami. Drążki zakrzywione na końcach odciążają nieco nadgarstki, dzięki czemu spada ryzyko kontuzji lub zwyrodnień. Ich wadą jest natomiast utrudnienie ćwiczeń na dowolnej szerokości ramion. Drążki z dodatkowymi uchwytami pozwalają bardzo urozmaicić ćwiczenia, poprzez dowolność chwytu czy układu rąk.

Szeroki wybór drążków do podciągania znajdziesz w sklepie DBX Bushido.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *