Nawodnienie organizmu – klucz do dobrej formy

Stan skóry, włosów, paznokci, waga ciała, a także odporność i podatność na choroby. Na to wszystko ma wpływ poziom wody w organizmie. Odpowiednie nawodnienie, to gwarancja zdrowia, dobrego samopoczucia i wyglądu. Niestety już niewielki ubytek wody może być odczuwalny.

W pośpiechu, pędząc, a nierzadko wypijając kawę za kawą, zapominamy, że nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować, musi być nawodniony. Już jeden dzień, w którym zaniedbamy podaży płynów, może doprowadzić do lekkiego odwodnienia. Jakie są objawy takie stanu?

Oznaki lekkiego odwodnienia:

  • Pragnienie
  • Suchość w ustach
  • Ból głowy
  • Rozdrażnienie

Już ubytek kilkunastu procent wody z organizmu może być groźny. To, dlatego, że zarówno mózg, jak i krew w większości składają się z wody. Spożywanie zbyt małej ilości płynów, szczególnie gdy organizm narażony jest na ich dodatkową utratę, może mieć groźne konsekwencje zdrowotne. Kiedy należy szczególnie zadbać o dostarczanie wystarczającej ilości płynów? Najlepiej po wysiłku fizycznym, gdy panują wysokie temperatury, gdy dokucza biegunka lub wymioty. Szczególnie ważną rolę odgrywa nawodnienie organizmu u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią. Wówczas kobiety potrzebują o wiele więcej płynów

Ile płynów potrzebuje człowiek

Oto przykładowe zapotrzebowanie człowieka na płyny.

  • Dzieci w wieku 1-4 lat – 1250 ml
  • Dzieci w wieku 5-6 lat – 1600 ml
  • Dzieci w wieku 7-10 lat – 1750 ml
  • Dzieci w wieku 10-12 lat – 1900 – 2100 ml
  • Nastolatkowe powinni wypijać powyżej dwóch litrów płynów na dobę.

Podobne zapotrzebowanie mają dorosłe kobiety niepracujące fizycznie.

Dorośli mężczyźni powinni spożywać 2500 ml płynów na dobę.

Kiedy należy spożywać więcej płynów?

  • W czasie choroby szczególnie przy podwyższonej temperaturze ciała
  • W trakcie i po spożyciu alkoholu.
  • Gdy pijemy dużo kawy i herbaty
  • Przy spożywaniu błonnika, w formie suplementu lub w produktach o wysokiej jego zawartości
  • W czasie ciąży i karmienia piersią

Czy można spożyć za dużo wody? Aby zaszkodzić sobie ilością wypitej wody, trzeba by wypić ogromne jej ilości na raz. Wówczas mogłoby dojść do zaburzenia poziomu elektrolitów we krwi. Normalnie funkcjonując i nawet pijąc bardzo często, człowiek nie jest w stanie zaszkodzić sobie zbyt dużym spożyciem płynów.

Kiedy pić wodę?

Często można się spotkać z poradą, aby nie pić wody przed posiłkiem. Co prawda napoje wypite przed większą porcją pożywienia, mogą rozrzedzać soki żołądkowe, ale przy ilości do 1 szklanki, ten efekt nie będzie odczuwalny? Popijanie posiłku wodą również nie jest błędem, jeśli nie odczuwamy po tym żadnych dolegliwości trawiennych. Wiele zależy od tego, co spożywamy. Warzywa i owoce same zawierają sporo wody. Najlepszą poradą dotyczącą spożywania wody jest to, aby pić tyle, ile chcemy, tak często, gdy odczuwamy choćby niewielkie pragnienie. Najzdrowiej jest spożywać mniejsze ilości częściej.

Jak nawadniać organizm?

Wybierz wodę, którą najbardziej lubisz. Może to być woda mineralna, gazowa, niegazowana. Taka, która będzie Ci smakować. Możesz nosić przy sobie, butelkę, bidon, a także specjalny bidon z filtrem, który pozwala bezpiecznie pić wodę z kranu. Najlepiej mieć wodę zawsze przy sobie. Jeśli bezsmakowa woda nie chce przejść prze gardło, można wzbogacić jej smak sokiem z cytrusów czy listkami mięty. Na rynku dostępne są butelki wielokrotnego użytku ze specjalnym koszyczkiem, w którym można umieścić owoce. Nadają one wodzie smak, ale ich fragmenty nie zatykają ustnika.

 

Źródło: M. Jarosz, L. Szponar, E. Rychlik, and R. Wierzejska, “Woda i elektrolity”, w: Normy żywienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *