Polar – dobry przyjaciel człowieka na szlaku

Mody przychodzą i odchodzą. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Równie naturalne jest to, że mody z czasem powracają. Od dobrych kilku lat coraz śmielej wraca nasz dobry przyjaciel z czasów (zależnie od wieku) dzieciństwa lub młodości. Mowa o polarze!

Jego historia sięga roku 1979, kiedy to firma Malden Mills wprowadziła na rynek swój Polartec. To od nazwy handlowej nowego materiału wzięła się ta obecnie wykorzystywana. Polar jest z nami od 40 lat, raz bryluje na „modowo-użytkowych salonach”, by potem na jakiś czas skryć się w cieniu. Jednak zawsze wraca. Dlaczego?

Supermoce polaru

Szukając źródła sukcesu tego materiału, trzeba przede wszystkim należy spojrzeć na jego charakterystykę. Polar wykonany jest z PET i innych materiałów sztucznych. Dziania ta ma właściwości hydrofobowe, za które to do dzisiaj jest ceniona właśnie w turystyce. Cechą, o której nie można zapominać przy wymienianiu zalet polaru, jest z pewnością jego niezwykłe zachowanie po zamoczeniu się. W przeciwieństwie do wielu innych materiałów nawet mokry polar zachowuje swoje właściwości.

Inną cechą, która zdecydowanie miała wpływ na jego popularność, jest dobra izolacja cieplna. Solidne polary męskie wykorzystywane są nawet przez wojsko i służby ratunkowe! Czy jest jakaś lepsza gwarancja jakości, niż to, że korzystają z niej profesjonaliści?

Nieśmiertelna klasyka

Wykorzystanie polaru jako materiału przeznaczonego do produkcji ciepłego odzienia turystycznego wydaje się całkiem oczywiste. Zresztą w Polsce „polar” stał się ogólnym określeniem na ciepłą zapinaną bluzę — nawet jeśli nie jest ona wykonana z polaru! To jest chyba najlepszy dowód na popularność i znaczenie tego materiału. Polary damskie to również niezbędne wyposażenie pielęgniarek na chłodniejsze dni (oczywiście nie zapominamy o pielęgniarzach!).

Gdy następny raz będziesz szukał czegoś, co nie zawiedzie Cię na szlaku, przypomnij sobie starego, cierpliwego przyjaciela — polara! Możesz mieć pewność, że nie zawiedzie, tak jak nie zawiódł całych pokoleń turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *