Dla kogo dieta ketogeniczna będzie dobrym wyborem?

Dieta ketogeniczna to jeden z ostatnich hitów w dietetyce. Na czym dokładnie polega ten styl odżywiania się i dla kogo będzie on najlepszym wyborem?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, inaczej określana także jako keto, jest rodzajem diety, podczas której zmienia się proporcje składników odżywczych – eliminuje się nadmiar węglowodanów na rzecz białek i tłuszczów.

Głównym celem diety keto jest osiągnięcie stanu ketozy, w którym organizm zaczyna postrzegać tłuszcz jako główne źródło energii – w efekcie zastępuje on postrzeganie cukru jako najważniejszego paliwa dla organizmu.

U podstaw diety ketogenicznej leży przekonanie, że dla człowieka najzdrowszym stylem odżywania jest ten, który towarzyszył mu przed wiekami. Duża ilość węglowodanów w diecie sprzyja pojawieniu się wielu chorób, w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy, chorobom serca. Powrót do korzeni w postaci diety keto ma zatem pomóc w powrocie do zdrowia.

Dla kogo dieta ketogeniczna będzie najlepszym wyborem?

Dieta keto jest rekomendowana niemalże dla każdego, ponieważ niesie ona ze sobą szeroką gamę korzyści dla zdrowia.

Dieta keto polecana jest dla:

  • osób z nadwagą i otyłością,
  • osób z chorobami serca, układu krwionośnego,
  • osób chcących ochronić się przed chorobami układu nerwowego i chorujących na nie – Parkinson, Alzheimer, stwardnienie rozsiane,
  • osób z ADHD, autyzmem,
  • osób z cukrzycą typu II,
  • osób z problemami układu pokarmowego, w tym z zespołem jelita wrażliwego.

Jak komponuje się posiłki w diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna bazuje na odpowiednio dobranych produktach spożywczych, wśród których królują białka i tłuszcze pochodzące z mięs, ryb, jajek, nabiału

Nie oznacza to jednak, że całkowicie eliminuje ona warzywa czy owoce. Najczęściej wybierane są wtedy warzywa zielone bogate w błonnik oraz owoce jagodowe. W diecie tej znajduje się też dużo orzechów, maseł orzechowych.

Warto wskazać, że istnieje także możliwość przygotowania diety ketogenicznej wegetariańskiej oraz wegańskiej.

Więcej informacji związanych z dietą ketogeniczną można uzyskać na stronie: https://dawidwozniakowski.pl/keto/dieta-ketogeniczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *