Dlaczego warto zacząć uprawiać nordic walking?

Lubisz spacery i aktywność fizyczną na świeżym powietrzu? Masz ochotę na coś bardziej efektywnego i intensywnego niż spokojny przemarsz, a jednocześnie nie obciążającego stawów tak bardzo jak bieg? Nordic walking jest właśnie dla Ciebie!

Spacer z kijkami, czyli co w tym pięknego?

Najpiękniejsza w treningu nordic walking jest prostota. Stosując anatomiczny i najprostszy wzorzec ruchu, jakim jest chód, możesz zrobić efektywny trening, ale też poprawić kondycję i wygląd swojego ciała. Osoby uprawiające regularnie ten rodzaj aktywności fizycznej mówią, że uzależnia i rzeczywiście coś w tym jest.

Nordic walking jest dla wszystkich, którzy mają ochotę zasmakować w zdrowym stylu życia i trochę się poruszać. Oznacza to, że nie musisz mieć super kondycji, żeby zacząć – liczą się chęci – załóż więc wygodne buty (na początek wystarczą buty do biegania), weź kijki i rusz w drogę. Efekty przyjdą zdecydowanie szybciej niż myślisz, potrzeba tylko regularnie trenować.

Chodzenie z kijkami do nordic walking’u jest odpowiednie dla osób w każdym wieku i choć często mylone z aktywnością fizyczną wyłącznie dla osób starszych, z pewnością wyjdzie też na zdrowie młodszym osobom, które lubią outdoor’owe przemarsze. Wynika to z braku wiedzy na temat treningu nordic walking i możliwości jego modyfikacji oraz zmiany intensywności marszu (tu przyda się pulsometr), by stał się odpowiedni również dla osób młodych i na co dzień aktywnych. Dla osób z dobrą formą nordic walking może być świetnym uzupełnieniem czy też urozmaiceniem treningu wytrzymałościowego.

Piękne krajobrazy na wyciągnięcie kijka

Temat treningu nordic walking i jego outdoor’owego charakteru został celowo pominięty w poprzednim akapicie. Dlaczego? Bo zdecydowanie należy mu się indywidualne podejście. Aspekt natury nieodzownie związany jest z tematem spacerów z kijkami. Jego zaletą jest fakt, że możesz chodzić z kijkami nordic walking dosłownie wszędzie! W miejskiej dżungli (maseczka antysmogowa może stać się tu przydatna, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym), na wsi, w lesie nad rzeką czy po plaży. Możesz chodzić samemu, z przyjacielem lub skorzystać ze zorganizowanej formy nordic walking i chodzić w grupie (tu zdecydowanie łatwiej o motywację).

Robiąc efektywny, a zarazem przyjemny trening, możesz zwiedzać nowe zakątki i cieszyć oko krajobrazem.

Co daje nordic walking?

Plusów chodzenia z kijkami nordic walking jest wiele, poczynając od efektywności i prostoty, a kończąc na uniwersalności treningu. Regularne korzystanie z kijków pozytywnie wpływa na stan naszego zdrowia

Najważniejsze zalety nordic walking to:

  • Poprawa kondycji
  • Utrata masy ciała
  • Korzystny wpływ na pracę układu oddechowego – krążeniowego
  • Wzrost siły mięśniowej
  • Ujędrnienie ciała
  • Poprawa koordynacji ruchowej

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO (World Health Organization) regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne. Watro wziąć pod uwagę również ten aspekt zalet treningu nordic walking. 

  • Zredukowanie i łagodzenie stresu
  • Poprawienie nastroju poprzez wydzielanie hormonów szczęścia
  • Większa wydajność mózgu
  • Zwiększenie koncentracji

Kijki nordic walking – użyjesz i będziesz chcieć więcej!

Jeśli po przeczytaniu artykułu zastanawiasz się czy spróbować, mamy dla Ciebie jedyną słuszną odpowiedź. Załóż jak najszybciej choćby buty do biegania, pożycz od znajomych kijki nordic walking (na 100% w twoim otoczeniu jest ktoś, kto ich używa) i spróbuj „na własnej skórze” ile korzyści niesie ze sobą nordic walking.

Gwarantujemy, że po skończonym treningu będziesz chcieć więcej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *