Eliminacja laktozy z diety – tak czy nie?

Dieta bez laktozy znajduje coraz więcej zwolenników. W przypadku osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe lub alergie jest ona koniecznością, jednak na eliminację laktozy z diety decydują się również osoby, które zmagają się z nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego po spożyciu nabiału lub problemami skórnymi. Kiedy warto zdecydować się na taki krok, a kiedy niekoniecznie?

Dieta bez laktozy nie musi wiązać się z wyrzeczeniami – na rynku dostępnych jest wiele produktów pozbawionych laktozy, a także odpowiednio przystosowane bezlaktozowe diety do domu. Warszawa jest jednym z miast, w którym oferta firm dowożących fit posiłki do domu jest wyjątkowo rozbudowana.

Kiedy stosować dietę bez laktozy?

Główną motywacją stosowania diety bez laktozy jest nietolerancja lub uczulenie na laktozę. Najczęściej pojawia się ona już w wieku dorosłym, kiedy organizm traci zdolność trawienia laktozy. Unikanie dwucukru mlecznego w spożywanych produktach pozwala ograniczyć lub całkowicie pozbyć się przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto, można spotkać się z opiniami, że wykluczenie mleka i jego przetworów w diecie przyczynia się do poprawy stanu skóry, a także łagodzi lub redukuje bóle migrenowe. Zanim jednak zdecydujemy się na eliminację laktozy, warto tę decyzję skonsultować z lekarzem, aby określić, czy rzeczywiście istnieje taka konieczność.

Dieta bez laktozy a niedobory

Całkowita eliminacja produktów mlecznych może prowadzić do niedoborów substancji przez nich dostarczanych. Można je jednak w prosty sposób zniwelować, stosując dobrze zbilansowaną dietę. Źródłem wapnia jakim jest mleko i jego przetwory, z powodzeniem mogą być także jarmuż, otręby pszenne, kasza jęczmienna lub gryczana. Jako źródło białka dobrze sprawdzą się ryby, mięso, jaja lub nasiona roślin strączkowych. Witamin z grupy A, D, K i B dostarczą przede wszystkim warzywa,owoce oraz chude mięso i ryby. Urozmaiconą i zbilansowaną dietę bez laktozy można zamówić jako catering dietetyczny. Warszawa i inne duże miasta to rynek na tyle konkurencyjny, że z pewnością każdy znajdzie dietę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.

Co istotne, dieta bez laktozy nie musi wiązać się z wyrzeczeniami czy ograniczeniami. Dostępność zamienników popularnych produktów jest coraz większa, a osoby unikające laktozy nie muszą rezygnować z usług restauratorów czy cateringu dietetycznego. Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie znaleźć można diety pudełkowe dopasowane do indywidualnych potrzeb. Jakie jeszcze zalety ma dieta do domu? Warszawa umożliwia zamówienie posiłków najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *