Fizjoterapia stomatologiczna to niezwykle pomocna dziedzina terapii manualnej wyspecjalizowanej do radzenia sobie z różnymi dolegliwościami układu stomatognatycznego. Od zgrzytania zębami, przez nawracające bóle głowy po szumy uszne. Na czym polega ten rodzaj fizjoterapii?
Krok pierwszy: diagnostyka
Dolegliwości, których doświadczasz mogą mieć zróżnicowane podłoże. To właśnie ustalenie przyczyny pozwoli dobrać odpowiednie bodźce terapeutyczne i nakreślić plan leczenia.
Ustalenie przyczyny dolegliwości to pierwszy krok do skutecznej terapii. Całościowe podejście wymaga, by uwzględnione zostały nie tylko problematyczne obszary, lecz również inne możliwe czynniki. Doświadczony fizjoterapeuta pyta więc zwykle w trakcie wywiadu medycznego na pierwszej wizycie o szereg kwestii, które mogą wydawać się pacjentowi niezwiązane ze sprawą. Dla fizjoterapeuty świadomego różnych połączeń i zależności w organizmie, każda z tych informacji może być znacząca terapeutycznie. Warto więc podejść z otwartością do tej kwestii i przygotować się na rozbudowany kwestionariusz pytań.
Konieczne testy diagnostyczne pozwolą następnie wykluczyć możliwe przeciwwskazania do fizjoterapii stomatologicznej. Ważne, by w badaniu i ustalaniu sytuacji wyjściowej organizmu, uwzględniać możliwie całą osobę pacjenta. Zwłaszcza, że dolegliwości manifestujące się pod postacią zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, często korelują z innymi problemami w ciele, których pacjent nie zawsze jest świadomy. Mogą też rzutować na inne obszary prowadząc do zmiany wzorca napięć, powstawania w ciele kompensacji i przyczyniać się do zaistnienia innych trudności w przyszłości. Stąd sam etap diagnostyczny wymaga holistycznego podejścia.
Krok drugi: terapia i plan leczenia
Chociaż przebieg terapii bruksizmu i innych zaburzeń zaliczanych w poczet zainteresowania fizjoterapii stomatologicznej to sprawa bardzo indywidualna, są pewne wspólne elementy, które można wyróżnić.
Dobór określonych metod i technik pracy zależny jest od charakteru zgłoszonych przez pacjenta objawów jak i wnioskowania diagnostycznego. Tym, co szczególnie ważne dla powodzenia procesu terapeutycznego, jest ukierunkowanie na eliminację przyczyn, nie zaś jedynie samych objawów. Z tego powodu, terapia może uwzględniać różne obszary ciała, nie tylko miejsce zgłoszone przez pacjenta jako problematyczne.
Być może wartościowe okaże się również uzupełnienie terapii manualnej wsparciem psychologicznym lub wdrożenie technik relaksacji?
Krok trzeci: utrzymanie efektów terapii
Wizyta fizjoteraputyczna uruchamia w ciele kaskadę zmian, które rozpoczynają się z chwilą odwiedzenia gabinetu, lecz trwają jeszcze długo po zakończeniu spotkania. Kluczową rolę w utrzymaniu efektów terapii mają codzienne nawyki i stosowanie się do otrzymanych na koniec wizyty zaleceń. Te mogą obejmować np. wykonywanie konkretnych ćwiczeń pomagającym tkankom zaadaptować się do zmiany. Zastosowanie się do otrzymanych zaleceń pozwala cieszyć się uzyskanymi efektami możliwie długo i trwale.
Fizjoterapia stomatologiczna w Warszawie
Jeśli Twój problem to zgrzytanie zębami, nawykowe zaciskanie zębów (bruksizm), przeskakiwanie żuchwy lub szumy uszne, umów wizytę i pozwól, żeby doświadczony fizjoterapeuta w Warszawie pomógł Ci skutecznie wyeliminować dolegliwości.
Fizjoterapia stomatologiczna to także kluczowy element leczenia zgryzu aparatem ortodontycznym oraz nieodzowny element wsparcia po zabiegach chirurgii szczękowej.
Wdrożenie terapii pomoże Ci nie tylko zapobiec pogłębianiu się patologicznych zmian w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych, lecz także przyczyni się do poprawy postawy ciała i redukcji pochodnych dolegliwości. Umów się online i doświadcz różnicy w samopoczuciu.