Glukozamina naturalna ratunkiem dla stawów

Każdy z nas chce jak najdłużej cieszyć się pełną sprawnością fizyczną. Niestety, intensywne treningi, częsty i wzmożony wysiłek fizyczny, a także nadwaga lub podeszły wiek sprawić mogą, że nasze stawy zaczną niedomagać. Pojawiający się podczas ruchu ból potrafi skutecznie wyłączyć nas nawet z codziennej aktywności. Na szczęście, istnieją sposoby na odbudowę chrząstki stawowej, a tym samym zredukowanie bólu. Jednym z nich jest przyjmowanie preparatów z glukozaminą.

Czym jest glukozamina?

Glukozamina to nic innego jak aminocukier, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Bierze on udział w syntezie proteoglikanów, czyli substancji budulcowej chrząstki stawowej. Dlatego też jej przyjmowanie może przyczynić się do szybszej regeneracji stawów po intensywnym wysiłku fizycznym, w przypadku chorób zwyrodnieniowych oraz zniszczenia chrząstek np. w wyniku nadwagi lub naturalnych procesów starzenia się. Glukozamina może mieć postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy. W przypadku suplementów diety oraz leków pomagającym w regeneracji stawów najczęściej jest to jednak siarczan.

Co ważne, poziom glukozaminy w organizmie możemy podwyższać na wiele sposobów. Jednym z nich jest przyjmowanie specjalistycznych preparatów lub suplementów diety. Jeśli jednak problemy ze stawami nie są zaawansowane, możemy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i dołączenia do jadłospisu produktów bogatych w tę substancję a więc krabów, małży czy krewetek.

Glukozamina naturalna – skąd się ją pozyskuje i dlaczego warto ją stosować?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele preparatów, które mają w swoim składzie glukozaminę. Nie oznacza to jednak, że możemy sięgnąć po którykolwiek z nich. Musimy bowiem wiedzieć, że część z suplementów i środków zawiera glukozaminę naturalną, część zaś jej syntetyczną wersję. Która z nich jest lepsza? Specjaliści zgodnie twierdzą, że znacznie lepiej sięgać po glukozaminę naturalną, która jest znacznie lepiej tolerowana, a przy tym lepiej wykorzystywana przez nasz organizm. Warto więc uważnie czytać skład produktów oraz dołączoną do nich ulotkę.

Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania preparatów z glukozaminą naturalną?

Jak każda substancja, również glukozamina może powodować skutki uboczne, dlatego też zanim zaczniemy wspomagać nasze stawy preparatami z jej zawartością, warto zapoznać się z przeciwwskazaniami. Jednym z podstawowych jest uczulenie na owoce morza. Nie należy również przyjmować jej w okresie ciąży, stronić od niej muszą również diabetycy. Bardzo ważnym jest też stosowanie się do wyznaczonej przez producenta lub lekarza dziennej maksymalnej dawki. Jej przekroczenie nie sprawi, ze stawy zaczną funkcjonować sprawniej, może zaś negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Podsumowując, jeśli zaczynamy odczuwać bolesność stawów podczas ruchu lub możemy zaobserwować ich ograniczoną ruchomość, warto zacząć działać zanim problemy te jeszcze bardziej się nasilą. Glukozamina naturalna, zawarta w wielu produktach żywnościowych oraz suplementach diety, a także umiarkowane ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają, uniknąć leczenia farmakologicznego oraz zabiegów operacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *