Ile zarabia sędzia piłkarski w Polsce?

Chociaż od wielu lat polska reprezentacja nie radzi sobie na boisku i nie udaje jej się osiągnąć żadnych istotnych sukcesów, to nie da się ukryć, że zainteresowanie piłką nożną wciąż jest w kraju na bardzo wysokim poziomie. O ile nikogo nie zaskakują wysokie gaże piłkarzy, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ile tak naprawdę zarabia sędzia piłkarski.

  1. Aktualne zarobki sędziów piłkarskich
  2. Ile zarabia sędzia piłkarski?
  3. Informacje na temat zarobków związanych z piłką nożną

Przygotowaliśmy krótkie zestawienie, z którego dowiesz się, jakie są realne zarobki sędziów piłkarskich w Polsce i od czego tak naprawdę zależą otrzymywane przez nich kwoty. 

Aktualne zarobki sędziów piłkarskich 

Kwoty, jakimi mogą pochwalić się piłkarze grający w lidze mistrzów, często wprowadzają w osłupienie, szczególnie jeżeli zestawi się je z ich osiągnięciami na boisku. Jak na ich tle wypada sędzia piłkarski, który dodatkowo musi się liczyć z krytyką ze strony nie tylko kibiców, ale również zawodników i trenerów? No i to, nad czym zastanawia się wielu miłośników piłki nożnej, którzy chcieliby połączyć swoje hobby z zarabianiem pieniędzy: kto tak naprawdę może zostać sędzią piłkarskim?

Sędzia, który przewodniczy meczowi, musi mieć odpowiednie kwalifikacje, a przede wszystkim należeć do Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej. To natomiast wiąże się z koniecznością ukończenia kursu i zdania egzaminu. Dopiero wtedy można przystąpić do sędziowania, jednak początkowo będą to niższe ligi. Z czasem taki sędzia może awansować, co wiąże się z możliwością uzyskiwania coraz wyższego wynagrodzenia.

Ile zarabia sędzia piłkarski?

Odpowiedź na pytanie o to, ile zarabia sędzia piłkarski w Polsce, zależy przede wszystkim od tego, w jakiej lidze sędziuje. W przypadki 1 ligi sędzia główny może otrzymać 2300 złotych za każdy mecz. Niecałą połowę z tego zarabiają sędziowie – asystenci, natomiast sędzia techniczny dostaje „tylko” 550 złotych za mecz.

Na największe zarobki mogą liczyć sędziowie, którym udało się dostać do ekstraklasy. W końcu jest to najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce. W tym przypadku za każdy mecz sędzia dostaje aż 4200 złotych (warto jednak mieć na uwadze, że są to kwoty brutto), a asystenci 2200 PLN. W tym przypadku sędzia techniczny również dostaje najmniej, bo 700 złotych.

Chociaż są to duże kwoty, które mogą rozpalać wyobraźnię osób planujących karierę sędziego piłkarskiego, trzeba pamiętać, że taka praca wiąże się z dużą presją i wbrew pozorom jest bardzo odpowiedzialna. Dodatkowo sędziowie muszą wyróżniać się doskonałą kondycją fizyczną. 

Informacje na temat zarobków związanych z piłką nożną

Po dodatkowe informacje na temat tego, ile zarabia sędzia w 1 lidze lub ile zarabia sędzia w ekstraklasie, warto zajrzeć do artykułu https://www.sts.pl/blog/sedzia-pilkarski/. Szczegółowo opisano tu zarobki sędziów w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *