Jak stosować kreatynę?

Kreatyna jest znana zarówno w świecie sportowców, jak i wśród kompletnych laików w temacie sportu. Jej stosowanie daje efekty takie jak: szybki przyrost masy mięśniowej, większa odporność na zmęczenie oraz zwiększenie wydolności. Dowiedz się więcej na temat tej substancji, czytając poniższy artykuł.

Co to jest kreatyna?

Została odkryta w 1832 roku jako kwas beta metyloguanidynooctowy i została zakwalifikowana jako związek chemiczny pochodzenia organicznego. Ta substancja naturalnie występuje w organizmach zwierząt. Kreatyna stanowi element mięśni oraz ścięgien, ale również można ją znaleźć w wątrobie, nerkach i w niewielkich ilościach w jądrach. W bezpośredni sposób wpływa na funkcjonowanie wymienionych narządów oraz tkanek. W mięśniach kreatyna jest przechowywana w postaci fosfokreatyny (66%) oraz wolnej kreatyny (33%). Hormon kreatyny składa się z trzech aminokwasów: argininy, glicyny oraz metioniny. W związku z tym budowa tego związku przypomina budowę białka.

Jak działa kreatyna?

Najważniejszą funkcją kreatyny jest odnawianie cząsteczek ATP, które odpowiadają za kumulowanie energii w organizmie człowieka. Aby magazynowane zapasy energii zostały uwolnione, musi dojść do rozpadu ATP do ADP, który wywołany jest skurczem mięśni. Poprzez resyntezę ADP do ATP organizmowi dostarczana jest z powrotem energia, a proces ten odbywa się przy udziale fosfokreatyny. Dzięki cząsteczkom ATP stymulowana jest chęć do pracy. Wspomagają one również organizm podczas treningów i innych rodzajów aktywności.

Jeśli z kolei kreatyny jest zbyt mało, mniej jest również fosfokreatyny, czyli zmniejsza się poziom ATP w mięśniach. Skutkuje to narastającym zmęczeniem oraz zwolnionym tempem regeneracji po treningu. W takim przypadku potrzebne jest dostarczenie organizmowi kreatyny.

Wyższy poziom kreatyny w mięśniach przyczynia się do przyspieszenia procesu odnowy po treningu. Wpływa to na zwiększenie możliwości organizmu podczas ćwiczeń. Jeśli będziesz w stanie wykonać więcej powtórzeń, szybciej osiągniesz przyrost masy mięśniowej, zwiększysz swoją siłę oraz wytrzymałość, a także Twój organizm prędzej zregeneruje się po treningu.

W jaki sposób suplementować kreatynę?

Kreatyna występuje m.in. jako składnik odżywek na masę mięśniową, które najczęściej mają formę proszku, ale również występują w postaci tabletek lub kapsułek. To, w jaki sposób zdecydujesz się uzupełniać tę substancję, jest kwestią indywidualną. Do niedawna istniało wiele mitów mówiących o tym, która metoda przyjmowania kreatyny jest najlepsza. Teraz odeszło się już od „ładowania kreatyną”, faz nasycenia, cyklów i półcyklów ketonowych. Jedyną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest czas zażywania kreatyny. Suplementacja tej substancji nie jest wskazana przed treningiem, ze względu na jej potencjalną skłonność do upośledzenia działania cukrów. Nie ma znaczenia, jaką formę ma zażywana kreatyna. Zarówno proszek, tabletki jak i kapsułki są dobrze wchłanialne. Dodatkowo nie ma różnicy czy suplementujesz ją w dni treningowe, czy nietreningowe. Można to robić nieprzerwanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *