Nadchodzące wakacje to największa w ciągu roku motywacja do ćwiczeń. Każdy pragnie mieć piękne i jędrne ciało, by z dumą spacerować po plaży, prężąc wyrzeźbione mięśnie brzucha. Dla zgrabnej sylwetki gotowi jesteśmy na wiele wyrzeczeń – restrykcyjną dietę, treningi 5 razy w tygodniu i litry wylanego na siłowni potu. Potem przychodzi urlop, na którym nie ograniczamy się w jedzeniu, piciu i spaniu, a ćwiczenia schodzą na dalszy plan. Im dłuższa przerwa, tym trudniej wrócić do codziennego rytmu treningów. Dziś podpowiadamy, gdzie szukać motywacji PO urlopie bez ćwiczeń.
Twoje ciało po urlopie
Wakacyjny wyjazd to czas odpoczynku, relaksu i przyjemności. Często trudno znaleźć motywację i chwilę na ruch, szczególnie gdy towarzyszą nam małe dzieci, wymagające stałej uwagi. Niestety już po kilku dniach ciało zaczyna odczuwać brak ćwiczeń, do których wcześniej było przyzwyczajone – mięśnie szybko tracą swoją sprężystość, kondycja słabnie, a waga pomału zaczyna rosnąć.
Widząc, jak forma odpływa wraz z końcem urlopu, tracimy zapał i motywację, bo przecież „już jest po urlopie”. Ale hola! Zadaj sobie jedno istotne pytanie – czy dbasz o formę, by inni mogli patrzeć na Ciebie z zachwytem, czy dlatego, że lepiej czujesz się w swoim wysportowanym ciele? Musisz mieć świadomość, że konsekwencji długiej przerwy w kalendarzu treningowym może być wiele – obniżona wydolność organizmu, spadek siły, zamiana tkanki mięśniowej w tłuszczową, zmniejszona objętość krwi, a co za tym idzie zwiększone tętno oraz bolesne zakwasy. Wszystko to sprawia, że Twojemu ciału dużo trudniej będzie dojść do siebie po przerwie niż Tobie pierwszego dnia pracy po urlopie.
Nie rezygnuj z ruchu (i diety)
Tak, wiemy – artykuł miał dotyczyć powrotu do treningu, a nie jego nieprzerywania, ale wyznajemy zasadę, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, i najpierw spróbujemy Cię przekonać, że wcale nie będziesz musiał „wracać”, jeśli daleko nie „odejdziesz”. Trening podczas urlopu nie musi oznaczać morderczych godzin na siłowni. Wystarczy 15-minutowy jogging po plaży, krótkie rozciąganie po wstaniu z łóżka czy rozgrzewka przed wyprawą w góry. Każda forma ruchu jest sygnałem dla mięśni, że nadal zależy Ci na kondycji. Postaraj się też zachować równowagę w jedzeniu. Gdy po tygodniach diety zrobisz sobie dwutygodniową ucztę w postaci tłustego grilla o późnej porze, Twój organizm szybko da Ci odczuć, że nie jest z tego zadowolony, przez co będziesz bardziej senny, ociężały i poddenerwowany.
W poszukiwaniu utraconej formy
To by było na tyle życzeniowego myślenia o regularnych treningach na wakacjach all inclusive. Teraz przejdźmy do konkretów, czyli tego, jak wrócić do formy po dwóch tygodniach leżenia nad basenem z drinkiem w ręku. Od czego zacząć, by nie zniechęcić się zbyt szybko i odnaleźć utraconą podczas leniwego urlopu motywację?
Nie odkładaj powrotu do treningów
„Nie ćwiczyłem dwa tygodnie, to jeszcze dwa mi nie zaszkodzą”. Och, nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz! Im dłuższa przerwa, tym bardziej Twoje ciało będzie się buntować – przygotuj się więc na szybką zadyszkę, lejący się po plecach pot i bolesne zakwasy. Jeżeli Twoje wakacje od ruchu znacznie się przedłużą, bądź pewien, że będziesz musiał zacząć praktycznie od zera, by na nowo przyzwyczajać swoje ciało do wysiłku. Być może Twoja pamięć mięśniowa nieco ułatwi Ci powrót, ale nie licz na spektakularny efekt w tydzień.
Zmień myślenie
Zacznij od przypomnienia sobie, jak lekko czułeś się w swojej szczytowej formie. Każdy dzień witałeś z dawką pozytywnej energii i motywacją do działania. Twój organizm był silniejszy, metabolizm szybszy, a skóra piękniejsza i bardziej elastyczna. Takie efekty warte są każdej pracy. Powrót do aktywnego życia po wakacjach pomoże Ci także łagodniej przejść jesienne przesilenie i skuteczniej przygotować ciało na nadchodzące sporty zimowe. Pamiętaj, że wszystko, co robisz, robisz dla siebie!
Spraw sobie drobny prezent na zachętę
Nowe szorty treningowe, buty czy akcesoria do ćwiczeń zawsze są świetną mobilizacją do wznowienia treningów. Przecież nie po to kupujesz najmodniejszy strój, by leżał w szafie i czekał na powrót Twojej motywacji do ruchu. Już dziś zajrzyj na fitanu.com/pl i sprawdź najnowsze trendy odzieży sportowej. Uzupełnij też swoją garderobę na nadchodzące chłodne miesiące i pamiętaj, że po nich znów przyjdzie ciepłe lato.
Zmieniaj dietę stopniowo
Wiemy doskonale, że okres letnich wakacji bywa ogromną próbą charakteru dla każdego, kto stara się jeść tylko zdrowe, lekkostrawne posiłki. Smakowite grille ze znajomymi, wszechobecne budki z goframi i orzeźwiające piwo w upalny dzień – to największe zmory wczasowiczów pilnujących wagi. Gdyby Twój organizm mówił, z pewnością po urlopie wykrzyczałby Ci głośne „litości!”. I trudno mu się dziwić… Wraz z końcem lata przyznaj się więc do chwili żywieniowej słabości i powoli wróć na właściwy tor. Dobierz odpowiednią dla siebie dietę i wdrażaj ją w życie małymi krokami, aby ciało mogło na nowo przyzwyczaić się do mniejszej liczby kalorii w ciągu dnia. Zadbaj też o odpowiednią suplementację i dostarczenie organizmowi dużej dawki witaminy D, która czyni cuda w deszczowe, jesienne dni.
Małymi krokami do celu
Powrotowi do treningów towarzyszą dwie zasady:
- im lepsza kondycja przed urlopem, tym większa szansa na jej szybsze odzyskanie;
- im krótsza przerwa w aktywności, tym mniejszy wysiłek potrzebny do przyzwyczajenia mięśni do ponownej aktywności.
Jeśli przed wakacjami intensywnie pracowałeś nad swoją formą i osiągnąłeś naprawdę imponujący wynik, tydzień lub dwa przerwy od ruchu może przynieść Twojemu ciału więcej korzyści niż szkody. Pomiędzy treningami mięśnie potrzebują odpoczynku i czasu na regenerację. Nie przedłużaj jednak na siłę detoksu ruchowego, a po jego zakończeniu nie rzucaj się od razu na głęboką wodę – sen i relaks to bardzo ważny element powrotu do formy.
Zacznij od ustalenia planu treningowego dostosowanego do Twoich możliwości. Na początku przeprowadź 2–3 średnio intensywne sesje tygodniowo. Pamiętaj o sumiennej rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu lub rolowaniu mięśni po ich zakończeniu. Jeśli czujesz ból, przerwij trening lub zmniejsz liczbę wykonywanych powtórzeń. Sport wymaga cierpliwości, sumienności i pokory – często lepsze efekty osiąga się, trenując mniej, ale częściej. Daj swojemu ciału czas na ponowne wbicie się w aktywny rytm.
Nie rób nic na siłę
Jeśli Twoja przerwa w treningach to wynik kontuzji lub zdarzeń losowych, jesteś po części usprawiedliwiony, ale i tak zachęcamy Cię do jak najszybszego powrotu na bieżnię, salę fitness czy siłownię. Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne, pod warunkiem, że dostosujesz intensywność treningów do jego możliwości! Ty najlepiej znasz swój organizm, dlatego wsłuchaj się w jego potrzeby i nie rób nic na siłę. Zadbaj też o właściwe nastawienie psychiczne – wyrzuty sumienia czy przykre komentarze innych nie są najlepszymi motywatorami. Zrób to dla siebie i lepszego samopoczucia!
Więcej porad na temat skutecznego trenowania znajdziesz na blog.fitanu.com/pl.
Źródło zdjęć: shutterstock.com.