Jaki sport dla seniora?

W każdym wieku powinno się dbać o aktywność fizyczną, ponieważ pozwala ona na dłuższe utrzymanie ciała w zdrowiu i kondycji, nawet na starość. Sport pomaga na wielu różnych płaszczyznach i nie tylko w celu zachowania sprawności fizycznej, ale i umysłowej. Jakie ćwiczenia są zalecane seniorom? Jaki sport można uprawiać w starszym wieku?

Co daje aktywność fizyczna dla seniora?

Korzyści płynące z aktywnego trybu życia w wieku starszym są nieocenione. Sport pozwala nie tylko zachować sprawność, ale wpływa też na poprawę krążenia krwi, wzmacnia serce, mięśnie, stawy, wspomaga koordynację ruchową, a także, co ważne, wpływa na zdrowie psychiczne. Warto więc ćwiczyć, choć należy pamiętać, by formy aktywności dopasowywać do naszych możliwości.

Codzienna gimnastyka dla seniora – jak ćwiczyć?

Dbanie o aktywność fizyczną można rozpocząć już w domu, poprzez codzienną, lekką gimnastykę ciała, która jednak powinna być dostosowana do możliwości osób starszych. Bezpieczne ćwiczenia dla seniorów opisuje w internecie Plus50.pl, gdzie można się dowiedzieć między innymi tego, jakie są najważniejsze zasady w gimnastyce dla osób 50+. Co istotne, takie aktywności należy dobierać w sposób indywidualny, ale już nawet niewielki lekki wysiłek może bardzo korzystnie wpłynąć na ogólne samopoczucie.

Spacery dla seniorów i nordic walking

Nie każdy jest zdolny do wykonywania bardziej wymagających ćwiczeń fizycznych, jednak nawet w późniejszym wieku powinno się zadbać choćby o umiarkowany ruch. Do takich aktywności zaliczają się, chociażby spacery, które seniorzy powinni odbywać regularnie. Nie tylko rozruszamy w ten sposób mięśnie i stawy, ale zwyczajnie wyjdziemy z domu, być może kogoś spotkamy i nie będziemy sami. Spacer połączony z życiem towarzyskim jest bardzo dobrym połączeniem zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Jeżeli chcemy zdecydować się na większy wysiłek, dobrym rozwiązaniem będzie nordic walking. Nie obciąża stawów, a pomaga w budowaniu kondycji, wzmacnia mięśnie i poprawia krążenie. To bardzo popularna forma ćwiczeń wykonywana zwłaszcza przez osoby starsze.

Joga dla seniorów

Kolejnym sportem, wartym uwagi, jest joga. Ta forma aktywności fizycznej polecana jest właściwie każdemu, a dobierając odpowiednie ćwiczenia, można znacząco poprawić swój stan zdrowia, jednocześnie dbając nie tylko o ciało, ale i ducha. Dzięki jodze możemy polepszyć elastyczność naszych stawów, zmniejszając odczucia bólowe, usprawnić metabolizm oraz wydolność oddechową i krążenie krwi. Z powodzeniem można ją uprawiają zarówno samodzielnie, jak i grupowo, korzystając na przykład z zajęć jogi w klubach sportowych.

Ćwiczenia w wodzie dla seniora

Do korzystnych dla zdrowia aktywności fizycznych zaliczają się także sporty wodne. Oczywiście w starszym wieku trzeba uważać, jednak z powodzeniem można zapisać się choćby na aerobik wodny. Są to ćwiczenia gimnastyczne, które wykonuje się w wodzie, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie ciała, co jednocześnie nie zmniejsza korzyści, jakie z tego płyną. Zarówno takie ćwiczenia, jak i w ogóle pływanie dobrze wpływają na kręgosłup, stawy i mięśnie, a także pomaga w poprawie ogólnej wydolności organizmu. W wielu miastach prowadzone są specjalne zajęcia dla seniorów pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *