Jakie buty do biegania?

Każdy sport wymaga od ćwiczącego odpowiedniego przygotowania. Niektóre dyscypliny sportu należą do bardziej skomplikowanych, inne to czynności proste i niewymagające. Każda jednak aktywność powinna być przeprowadzana, w wygodnym i odpowiednio przygotowanym stroju. Jakie są elementy stroju sportowego? Jakie buty zapewnią komfort podczas wykonywania ćwiczeń? 

Elementy stroju sportowego.

Wyposażenie sportowca ściśle związane jest z wykonywana przez niego dyscypliną sportową. Jednakże zasada doboru stroju sportowego jest zazwyczaj ta sama. Strój powinien być wygodny, nieograniczający ruchów, dobrany do pogody i warunków atmosferycznych i trwały. Strój sportowy składa się z:

– wygodnej bielizny,

– spodni/ spodenek/ leginsów,

– bluzki, bluzy, kurtki,

– butów,

elementów dodatkowych – czapka, chustka, rękawiczki, itp.

Buty sportowe.

Dobór butów sportowych to bardzo ważny element gromadzenia stroju sportowego. Buty powinny być wygodne, miękkie oraz trwałe. Dobór odpowiedniego obuwia uzależniony jest od konkretnej dyscypliny oraz podłoża po jakim będzie poruszał się ćwiczący. Każdy sport posiada charakterystyczne dla siebie wymogi i cechy charakterystyczne. Czym powinny charakteryzować się buty do biegania?

Dobór butów dobiegania zależny jest o czynników takich jak:

– teren po którym biega sportowiec – ulica, lasy, góry, tartan, i inne,

– długość biegów,

– pora roku i warunki atmosferyczne.

Buty biegacza powinny posiadać odpowiednio dobrana podeszwę – miękką, amortyzującą, trwałą, zapewniająca przyczepność do podłoża. Obuwie powinno posiadać przewiewny, miły w dotyku materiał, a także wygodny nieuciskający zapiętek. Mocne i trwałe sznurowadła oraz „czubki” nie uciskające palców to kolejne kryteria doboru dobrych butów do biegania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *