Wszelkiego rodzaju stabilizatory na kończyny są bardzo popularne wśród sportowców, ale także osób, które nie są aktywne fizycznie. Na wszystkie drobne urazy stawów mogą być stosowane tradycyjne opaski uciskowe lub bandaże elastyczne, które pozwalają utrzymać kończynę w odpowiedniej pozycji nawet podczas wysiłku fizycznego. Bardzo częstym urazem, spotykanym przez fizjoterapeutów, są uszkodzenia nadgarstka, które w późniejszym czasie mogą pojawiać się przewlekle, a ich leczenie może okazać się długotrwałe i trudne. Z pomocą przychodzi opaska na nadgarstek, która pozwala go usztywnić i utrzymać w odpowiedniej pozycji. Warto wiedzieć, że nieleczone uszkodzenia tej kończyny mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze kości i stawu. Każde zaniedbanie własnego ciała może skutkować późniejszymi problemami zdrowotnymi.
Każdy sportowiec narażony jest na ryzyko powstania kontuzji. Możemy starać się zapobiegać im na wszystkie sposoby, jednak czasem już jedna sekunda nieuwagi może doprowadzić do nieprawidłowego ruchu, który skończy się uszkodzeniem stawu. Istnieją różne metody prewencji takich sytuacji, ale jeżeli już coś takiego się wydarzy, musimy działać jak najszybciej, aby zapobiegać groźnym konsekwencjom, które mogłyby nas wykluczyć z treningów na długi czas.
Do czego służy opaska na nadgarstek?
To bardzo prosty w budowie produkt medyczny, który służy do stabilizacji stawu promieniowo-nadgarstkowego w przypadku jego uszkodzenia. Zadaniem stabilizatora jest zmniejszenie ruchomości stawu, co minimalizuje poziom jego uszkodzeń, redukuje ból, a także daje możliwość uzyskania lepszych efektów rehabilitacji. Oczywiście tego typu produkty nie są tak sztywne jak gips, jednakże mogą być stosowane w mniejszych urazach, a także profilaktycznie – jeżeli występują okresowe bóle nadgarstka przy wysiłku fizycznym. Ciekawostką jest fakt, że opaska na nadgarstek pozwala na utrzymanie ciepła w obrębie uszkodzonego stawu, co ma znaczny wpływ na przyśpieszenie procesu rekonwalescencji.
Rodzaje stabilizatorów nadgarstka
Opaski na nadgarstek ze względu na rodzaje dzieli się na: stabilizujące, elastyczne, magnetyczne i takie z dedykowanym miejscem na kciuk. Pierwsze z nich zalicza się do grupy profesjonalnego sprzętu medycznego, pozwalającego unieruchomić staw całkowicie. Najczęściej stosowane są one po zbiegach wykonywanych chirurgicznie, złamaniach, a także po cięższych kontuzjach.
Ortezy elastyczne pomagają utrzymywać nadgarstek w odpowiedniej pozycji podczas wykonywania codziennych prac, dzięki czemu kończyna jest mniej narażona na wystąpienie dodatkowych uszkodzeń. Tego typu opaski na nadgarstek są najczęściej zapinane na rzepy z możliwością dostosowania szerokości.
Ostatnią grupą są opaski magnetyczne i takie z miejscem na kciuk, które pełnią podobne funkcje do pozostałych, jednakże różnią się metodą zapięcia. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie dochodzi do urazów stawu lub całej kończyny. Profilaktycznie mogą być wykorzystywane podczas ciężkich ćwiczeń na siłowni. Opaski z miejscem na kciuk utrzymują w odpowiedniej pozycji nie tylko nadgarstek, ale i całą dłoń. Używa się ich najczęściej podczas występowania zespołu cieśni nadgarstka i kciuka. Najpopularniejsze modele wytwarzane są z materiałów syntetycznych typu polimer i elastan. Nieco droższe wytwarzane są ze skóry, jednak muszą one być odpowiednio konserwowane.