Kitesurfing – elementy wyposażenia, rodzaje latawców

Sporty wodne to bardzo szybko rozwijająca się aktywność, które znajduje wśród różnych konkurencji wielu fanów i miłośników. Jednym z popularnych sportów jest kitesurfing oraz jego odmiany. Czym jest kitesurfing? Jakiego wymaga od użytkownika sprzętu? Jak wybrać latawiec do kitesurfingu? Jak przygotować się do tej aktywności?

Czym jest kitesurfing?

Kitesurfing to popularna aktywność sportowa wykonywana na wodzie. Do niedawna mało popularna i nieznana dyscyplina sportu, z biegiem lat zdobywa coraz większą rzeszę miłośników. Uprawianie kitesurfingu wpisuje się w styl życia i zmienia do niego podejście. Ta piękna dyscyplina pozwala wyzwolić emocje i energię, jak również korzystać z uroków i piękna natury. Czym charakteryzuje się kitesurfing?

Kitesurfing to popularnie mówiąc ślizganie się po wodzie z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, którym jest deska i latawiec – kite. Dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi, jak również sprzyjającym warunkom atmosferycznym, sportowiec może pokonywać odległości, przemierzać tafle wody, jak również wykonywać różnego rodzaju akrobacje.

Sprzęt potrzebny do uprawiania kitesurfingu.

Podstawowym wyposażeniem surfera jest deska i latawiec. Elementy te uzbrojone są w dodatkowe części, którymi są:

– bar,

– trapez,

– pompka,

– leash,

– strój i ochraniacze, itp.

Odpowiednio dobrany sprzęt kitesurfingowy pozwoli w pełni rozwijać pasję, jak również uczyć się nowych umiejętności i działań.

Latawiec do kitesurfingu – opis elementu.

Każdy kite posiada właściwą dla siebie budowę, dzięki której możliwe jest poruszanie się i „ciągnięcie” surfera. W skład budowy latawca wchodzą:

  • brzuch latawca,
  • krawędź natarcia,
  • tuba główna,
  • plecy latawca,
  • krawędź spływu,
  • tuba poprzeczna,
  • ucho latawca.

Każda z tych części pełni ważną rolę, jak również daje możliwość surfowania. Latawce do kita podzielone są również na kategorie i rodzaje, które określają rodzaj uprawianej aktywności, jak również zaawansowanie sportowca i jego umiejętności.

Rodzaje latawców.

Kite to bardzo ważny element całego wyposażenia. Dobranie odpowiedniego latawca wiąże się z nabywanie dalszych umiejętności i doświadczenia, jak również realizowanie swoich pasji. Wśród proponowanych sprzętów można wyróżnić kilka przykładów.

Pierwszym rodzajem latawca jest kite komorowy – miękki. Charakteryzuje się on specyficzna budową, która uwzględnia kilka komór wypełnionych powietrzem, które w zależności od przeznaczenia mogą posiadać wentyle. Umożliwia to większe wykorzystanie powierzchni latawca.

Kolejnym rodzajem kita jest latawiec C-shape. Element ten swoją budową przypomina kształt litery C, dzięki specjalnemu ułożeniu linek, które znajdują się tylko na bokach sprzętu. Ten rodzaj ekwipunku przeznaczony jest dla osób zaawansowanych i doświadczonych.

Wśród kitów należy również wymienić latawiec typu BOW. Jego budowa posiada płaski profil, a olinowanie znajduje się w określonej części sprzętu – krawędź natarcia. Dzięki takiej konstrukcji możliwe jest pełne wykorzystanie powierzchni latawca.

Przy wyborze latawca należy kierować się swoimi umiejętnościami, kosztem i przeznaczonym budżetem, jak również wielkością sportowca i odpowiednim dobraniem rozmiaru kita.

One thought on “Kitesurfing – elementy wyposażenia, rodzaje latawców

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *