Kreatyna, co to jest i kiedy się ją stosuje?

Czym jest kreatyna?

Kreatyna to związek chemiczny pochodzenia organicznego pełniący istotną funkcję w ludzkim organizmie. Jako element budulcowy ścięgien i mięśni ma bezpośredni wpływ na ich prawidłowe funkcjonowanie. Kreatyna zbudowana jest z trzech aminokwasów argininy, metioniny i glicyny. Można więc uznać, że swoją budową przypomina białko.

Kiedy stosować kreatynę?

Zaleca się przyjmowanie kreatyny po treningu wraz z posiłkiem bogatym w węglowodany, które ułatwiają jej wchłanianie. Przy stosowaniu kreatyny należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, gdyż dochodzi do zwiększenia retencji wody. Zażywana dawka powinna być dobra indywidualnie w zależności od masy ciała i płci. Forma w jakiej zażywamy nie ma wpływu na jej przyswajalność przez nasz organizm. Nie ma jednak przeciwwskazań do codziennego przyjmowania kreatyny nawet gdy nie wykonujemy treningu.

Co daje przyjmowanie kreatyny?

Regularne przyjmowanie odpowiednio dobranych dawek kreatyny powoduje wzrost masy mięśniowej oraz wytrzymałości. Co istotne jej suplementacja skraca czas potrzeby na regenerację organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *