Lotki nylonowe czy piórowe – sprawdzamy

Każdy badmintonista staje przed dylematem. Czy jestem na tyle zdeterminowany, żeby wydać coś ekstra i grać lotkami piórowymi, czy może jednak rozsądniej będzie grać lotkami nylonowymi. Podpowiadamy, tym niezdecydowanym radzimy przeczytać poniższy tekst, mamy nadzieję, że pomoże podjąć właściwą decyzję.

Kiedy lotki piórowe, a kiedy nylonowe

Zawodowcy, czyli zawodnicy turniejowi, gracze biorący udział w oficjalnych rozgrywkach są niejako zmuszeni do gry lotkami piórowymi. Są one powszechnie stosowane w oficjalnych turniejach tak polskiego, jak i międzynarodowych związków. Mało tego, większość z federacji dokładnie określa jakiej klasy lotkami należy grać. W zależności od turnieju, ligi mogą to być lotki Yonexa, Victora, RSLa lub inne. Lotki piórowe są również popularne wśród purystów i graczy klubowych, którzy z rzadka uczestniczą w różnych rozgrywkach czy to na szczeblu klubowym czy krajowym. Trening z lotką piórową pozwala przyzwyczaić się do ich używania w czasie ważnych meczów. Lotki nylonowe polecamy albo osobom, które szlifują swoje umiejętności, a nie przychodzi im to z łatwością, albo graczom rekreacyjnym, którym trochę niższa jakość nie przeszkadza, albo dzieciom, które podobnie jak Ci wcześniejsi potrzebują produktu o większej trwałości.

Czy lotki piórowe są drogie?

Ceny lotek piórowych wahają się od ok. 50 do 250 złotych za tubę. Wszystko zależy od ich jakości, która najczęściej wyraża się w powtarzalności lotki. Im droższa tym większa pewność, że w tubie znajdziemy 12 identycznych lotek wysokiej klasy. Odpowiedź na pytanie czy lotki piórowe są drogie należy do każdego indywidualnie. Również dlatego, że zużycie dla każdego jest inne. Część graczy potrafi przez godzinę gry zużyć 1-2 lotkę, ale w klubach pełno zapaleńców, którym i tuba nie starczy. Dla pierwszych nawet lotka piórowa jest relatywnie ekonomiczna, dla tych drugi zakup może być powodem do zmartwień. Zawsze można zejść lekko z jakości i wybrać te tańsze, które co ciekawe mogą być również wytrzymalsze.

Dla kogo lotka nylonowa, a może hybryda?

Lotki nylonowe mają tę przewagę nad piórowymi, że nie potrzebują odpowiedniej wilgotności. Sucha lotka piórowa zużywa się dużo szybciej niż właściwie nawilżona. Przy plastiku znika również kwestia powtarzalności. Wysokiej klasy lotka z tworzywa sztucznego może być używana godzinami, co sprawia, że jest bardzo ekonomiczna. Warto je wybierać kiedy po pierwsze nie radzimy sobie z czystymi uderzeniami, albo nie chcemy zbyt dużo wydać, a cieszyć się grą w badmintona. Na rynku od jakiegoś czasu znajdziemy jeszcze lotki hybrydowe, a więc takie częściowo wykonane z tworzywa sztucznego i zakończone piórem. Stanowią ciekawą alternatywę dla lotek piórowych – są od nich tańsze i bardziej wytrzymałe. Zastanów się nad swoimi potrzebami i do nich dobierz właściwe dla Ciebie lotki. Grałeś tylko lotkami nylonowymi? Nie bój się sprawdzić lotek piórowych, gra nimi to prawdziwa frajda! Nie próbowałeś lotek nylonowych, grasz tylko piórem? Sprawdź nylonowe, szlifuj swoje umiejętności zużywając tańsze lotki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *