Obowiązkowy ekwipunek każdego rowerzysty, czyli co warto mieć przy sobie

Jazda na rowerze daje dużą przyjemność. Ale jednocześnie nie można zapominać o bezpieczeństwie. Dlatego dzisiaj przygotowaliśmy dla was krótki poradnik na temat obowiązkowego ekwipunku każdego rowerzysty, czyli co warto mieć przy sobie. Oczywiście skupimy się tutaj na wyposażeniu. Już teraz pamiętajcie, aby zawsze mieć przy sobie pompkę rowerową oraz odblaski. Zatem do rzeczy!

Bezpieczeństwo to podstawa

Nim przejdziemy do ekwipunku, który warto mieć przy sobie, to teraz skupimy się na ekwipunku, który warto mieć na sobie. Na samym początku pamiętajcie, że bezpieczeństwo to podstawa, zatem obowiązkowy jest oczywiście kask. Choć według przepisów prawa nie jest on wymagany, to dla Waszego dobra oczywiście koniecznie powinniście go nosić. Pamiętajcie, że kask chroni przed urazami głowy, a także odcinka szyjnego, zatem w praktyce może uratować wam zdrowie i życie. Również bardzo ważne są odblaski, które koniecznie powinniście umieścić zarówno na sobie, jak i na rowerze, w tym pedałach. Jeżeli jeździcie po słabo oświetlonym terenie to przyda Wam się także kamizelka odblaskowa, choć nie jest to najbardziej gustowne „wdzianko”, to przecież o wasze bezpieczeństwo chodzi, a nie o stylizację na rower. Warto również zastanowić się nad lusterkiem, które jest bardzo przydatne podczas wymijania, czy wyjeżdżania z zakrętu. Zdecydowanie poprawia się wtedy wasze bezpieczeństwo.

Dzwonek to nie fanaberia

Dzwonki rowerowe niektórym kojarzą się z dziećmi radośnie jadącymi na rowerach. Niestety osoby dorosłe często zapominają, że również ich rowery powinny być wyposażone w taki element i nie jest to w żadnym wypadku fanaberia. Otóż dzwonek pełni funkcję ostrzegawczą oraz informacyjną. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ciągłe krzyczenie „przepraszam” na osoby, które właśnie weszły na ścieżkę rowerową. Warto też zauważyć, że obecnie dostępne są ciekawe pod względem estetycznym dzwonki, które jednocześnie stanowić będą świetną ozdobę waszego roweru. Nie polecamy Wam natomiast stosowania trąbek, gdyż niestety zamiast informować zdecydowanie bardziej straszą i dezorientują.

Pompki rowerowe, narzędzia imbusowe oraz specjalne łaty montażowe

Każdy kto ogląda filmy grozy ma przed oczami scenę, gdy bohaterowi psuje się samochód, czy rower przy gęstym lesie i wtedy zostaje zaatakowany przez psychopatycznego mordercę. Zatem nietrudno się domyślić, że gdy nasz rower ulegnie awarii mniejszej, czy większej po zmroku to niestety wyobraźnia zaczyna płatać nam figle. Szczególnie, gdy nie mamy przy sobie żadnych narzędzi i zamiast naprawić rower musimy go prowadzić. A przecież można tego uniknąć i to bardzo łatwo. Wystarczy tylko zawsze posiadać przy sobie klucze imbusowe, dzięki którym poradzicie sobie z niektórymi naprawami, choćby wymianą szprychy, czy naciągnięciem linki w przypadku hamulców. Przydatne są także łaty do dętek. Oczywiście musicie również pamiętać, że pompka rowerowa to niezbędny sprzęt, gdyż pozwala uniknąć podróżowania „z kapciem”. Musicie tutaj wiedzieć, że aktualnie dostępnych jest naprawdę sporo różnych pompek rowerowych, które są naprawdę niewielkich rozmiarów, zatem nie zajmują one wiele miejsca, a niewątpliwie to absolutne must have.

Plecak, torba, czy bagażnik – wszystko, byle nie reklamówka

Warto także pomyśleć nad miejscem, gdzie owy ekwipunek będziesz przechowywać. Tutaj możesz zdecydować się zarówno na plecak, bądź też wybrać specjalną torbę, która wszystko pomieści. Oczywiście również dobrym wyborem jest bagażnik, który odpowiedni rozkłada ciężar i zapewnia maksimum wygody. Choć tak naprawdę każde z tych rozwiązań jest dobrym pomysłem. Pamiętaj jednak aby nie wieszać żadnych reklamówek, czy nawet toreb na kierownicy, gdyż niestety w znaczący sposób możesz ograniczyć innym i sobie widoczność, co jest niebezpieczne. Ponadto jest to także niewygodne podczas jazdy, zatem reklamówkom mówimy „nie”!

Odpowiedni ekwipunek to podstawa. Zwiększa on bezpieczeństwo, ale również zapewnia wygodę i jest funkcjonalny. Pamiętajcie jeszcze o bidonie z wodą, ale nie tylko w upały. Otóż wodę, bądź napój izotoniczny należy mieć zawsze przy sobie, gdyż wzmacnia on wasz organizm po, ale i w trakcie wysiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *