Papier ścierny do hulajnogi – wszystko, co należy o nim wiedzieć

Intensywna jazda na hulajnodze i wykonywanie trików z jej użyciem na skate parku wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Wersja wyczynowa hulajnogi ma zwykle griptape, czyli papier ścierny. Jaką funkcję on pełni i gdzie właściwie się go używa?

Czym jest griptape?

Podest hulajnogi wyczynowej zmuszony jest znosić duże obciążenia, jakie powstają przy wykonywaniu różnych ewolucji w powietrzu i zwłaszcza przy lądowaniu hulajnogą na ziemi. Najlepiej w przypadku hulajnóg wyczynowych sprawdzają się podesty wykonane z aluminium. Poza tym liczy się odpowiedni jego wymiar, który trzeba dobrać do rozmiaru stóp i preferowanego stylu jazdy przez użytkownika. Krótki podest będzie dobrym wyborem, jeśli ktoś chciałby wykonywać wiele ewolucji i jeździć hulajnogą w szczególności w skate parku. Szerszy podest nie gwarantuje takiej zwrotności i dynamiki ruchów, ale za to pozwala na wygodniejszą jazdę na większych dystansach.

Do szybkiej jazdy hulajnogą wyczynową z przeszkodami polecany jest dłuższy podest, którym łatwiej jest grindować. Na taki podest naklejany jest właśnie griptape, czyli papier ścierny, który odpowiada za zwiększenie przyczepności i poczucia kontroli nad hulajnogą.

Dopiero w latach 70. XX wieku producenci hulajnóg wyczynowych zrozumieli, że gładkie deski są zbyt śliskie, by móc z ich użyciem robić triki w powietrzu. Co prawda najpierw papier ścierny pojawił się na deskorolkach, a dopiero później na hulajnogach, ale zasada jest taka sama.

Jak wybrać papier ścierny do hulajnogi wyczynowej?

Dzięki przyklejeniu do podestu, czyli decku papieru ściernego o odpowiedniej gradacji, użytkownik może mieć pewność, że stopa będzie mocno trzymała się takiej powierzchni i nie będzie ryzyka, że ześlizgnie się ona w trakcie jazdy, czy gorzej – w trakcie wykonywania różnych trików.

Podczas jazdy wyczynowej przyczepność stopy do podestu ma duże znaczenie. Redukuje ryzyko urazów i sprawia, że można czerpać większą przyjemność z wykorzystywania na co dzień hulajnogi w takim wydaniu.

>> Sprawdź ofertę papierów ściernych do hulajnogi w sklepie Fourstore!

Papier ścierny do hulajnogi wyczynowej można kupić w formie naklejki dopasowanej do decku (podestu). Może to być griptape z logo producenta, jak i z grafiką, ozdabiającą podest. Można też kupić papier ścierny bez jakiejkolwiek ozdobnej grafiki. Wybór ten sprawia, że można zindywidualizować wygląd swojej hulajnogi wyczynowej, dostosowując ją ściśle do własnych preferencji użytkownika.

Z czasem, zwłaszcza przy intensywnym używaniu hulajnogi, papier ścierny na podeście stopniowo się ściera i kiedy jest już całkiem zużyty, należy go wymienić na nowy. To bardzo ważne, ponieważ staje się on mniej ziarnisty i automatycznie przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. Użytkownik hulajnogi wyczynowej traci pierwotną przyczepność, co grozi upadkiem. Stary griptape musi zostać usunięty i na jego miejsce trzeba przykleić nowy papier ścierny. Podczas takiej operacji zadbać należy o umieszczenie naklejki z papierem ściernym w taki sposób, aby pod spodem nie powstały pęcherzyki powietrza, które mogą zmniejszyć wytrzymałość papieru ściernego. W sprzedaży są też takie griptape, które mają niemalże niewidoczną perforację – otwory, które pozwalają w łatwy sposób uniknąć pęcherzyków powietrza podczas naklejania ich na podest hulajnogi wyczynowej.

Więcej informacji: https://fourstore.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *