Przydatne akcesoria zwiększające bezpieczeństwo podczas treningu sztuk walki

W Polsce sztuki walki, szczególnie wszechstylowa walka wręcz (MMA) zyskują na popularności dzięki wprowadzaniu nowych formatów i rodzajów gal. Sale treningowe w wielu miastach są wypełnione po brzegi, dlatego w dzisiejszym artykule porozmawiamy nieco o tym, w jaki sposób trenować i w co zaopatrzyć się na początek naszej przygody ze sportami walki.

Na pierwsze treningi potrzebne będą nam jedynie: odpowiedni strój oraz w przypadku niektórych stylów: buty sportowe. Jeżeli zdecydowaliśmy się trenować sporty kopane, takie jak KickBoxing czy MuayThai nie potrzebujemy nawet butów – treningi odbywają się “na boso”, jednak wraz ze zdobywaniem doświadczenia, przejściem do wyższych grup i rozpoczęciem pierwszych sparingów będziemy potrzebować coraz bardziej profesjonalnego sprzętu np.: ochraniaczy na piszczel, goleń i stopę. Trener poinformuje nas o tym, kiedy powinniśmy zacząć rozglądać się za takim sprzętem.

Chroń ręce i nogi

Bezpieczeństwo naszych dłoni możemy zapewnić sobie na różne sposoby. Podczas treningów będziemy wykonywać ćwiczenia, które mają zapewnić odpowiednie wzmocnienie nadgarstków, przedramion i zbudowanie odpowiedniej masy mięśniowej rąk.

Natomiast to nie wystarczy, dlatego po pewnym czasie będziemy musieli zaopatrzyć się w owijki bokserskie oraz odpowiednie rękawice. Rękawice dobieramy w zależności od stylu, który trenujemy – mogą to być rękawice bokserskie czy np. te stosowane do MMA, dzięki którym bez problemu założymy dźwignię czy duszenie.

Bandaże, taśmy czy owijki bokserskie stosujemy m.in.: podczas ćwiczeń na przyrządach. Aby nie nabawić się kontuzji nadgarstków podczas uderzania w worek czy przyrządy warto stosować owijki czy bandaże bokserskie. Pamiętajmy jednak, że najważniejsze w bezpiecznym zadawaniu ciosów jest nauczenie się odpowiedniej techniki.

Niektórzy zawodnicy dodatkowo zabezpieczają się także stosująć różnego rodzaju ściągacze, które dodatkowo chronią nasze stawy podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Pierwsze sparingi – chroń głowę oraz zęby

Jeżeli sztuki walki traktujemy amatorsko i jest to dla nas przede wszystkim dobra zabawa i dobry sposób na wysiłek fizyczny powinniśmy przede wszystkim dbać o głowę. Nawet w przypadku treningu amatorskiego, jednak wykonywanego z większą intensywnością (2-3 treningi w tygodniu i więcej) musimy pamiętać o tym, że wielokrotne przyjmowanie ciosów na głowę może odbić się negatywnie na naszej koncentracji czy pamięci w przyszłości.

Dlatego żaden trener nie pozwoli nam rozpocząć sparingów bez odpowiedniego kasku bokserskiego oraz ochraniaczy na zęby. Kask bokserski różni się nieco od tego stosowanego podczas treningu MMA, dlatego warto kupić sprzęt dostosowany do stylu, który będziemy trenować.

Jeśli chodzi o ochraniacze na zęby – w tym przypadku sprawa jest prostsza, ponieważ ochraniacze na zęby (ochraniacz szczęki) różnią się między sobą przede wszystkim designem. Takie ochraniacze stosowane są nie tylko w przypadku treningu sztuk walki ale także np. przez zawodników futbolu amerykańskiego, rugby czy nawet… niektórych koszykarzy. Na tym etapie wspomnijmy także o tym, że jeżeli posiadasz aparat na zęby także możesz trenować sztuki walki – są odpowiednie ochraniacze, które zapewnią bezpieczeństwo aparatu. Są nieco droższe niż standardowe ochraniacze na szczękę, natomiast na zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać.

Wybierając sprzęt pamiętajmy o tym, żeby nie kierować się tylko i wyłącznie wyglądem. Sprzęt ma przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo podczas treningów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *