Stepy do ćwiczeń dla początkujących i profesjonalistów

Niesłabnąca popularność stepów do ćwiczeń daje do myślenia. Mimo że na rynku nie brakuje różnych urządzeń pozwalających poprawić kondycję, to właśnie te przyrządy od wielu lat cieszą się szczególnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród kobiet, które chcą pracować nad dolnymi partiami ciała.

Stepy do ćwiczeń

Te stosunkowo niewielkie urządzenia zostały opracowane przede wszystkim z myślą o tym, by mogły wzmacniać i wysmuklać mięśnie nóg i pośladków, jednak warto pamiętać, że podczas ćwiczeń na stepie pracuje całe ciało. Osoby używające tego przyrządu zauważają ogólną poprawę formy. Dzięki regularnym i racjonalnym treningom dość szybko zauważa rezultaty. Ćwiczenia na stepie są łatwe, a dzięki temu, że można regulować jego wysokość, każdy jest w stanie dostosować ten przyrząd do swoich osobistych możliwości. Oczywiście poszczególne modele nieco różnią się od siebie, między innymi właśnie ilością stopni regulacji. Istnieją proste stepy do ćwiczeń z jednym poziomem wysokości, ale warto zdecydować się na taki, który ma dwa albo aż trzy różne stopnie adekwatne do aktualnych potrzeb lub ogólnego zaawansowania użytkownika. Trzeba też mieć świadomość dodatkowych zalet tych urządzeń. Ćwicząc na nich, pracuje się także nad poprawą jędrności skóry i lepszą wydolnością układu oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz redukuje się stres.

Stepy fitness

Step fitness to urządzenie pozwalające efektywnie ćwiczyć i rozciągać różne partie ciała. Stepy tego rodzaju to urządzenia wielofunkcyjne, dzięki którym jest się w stanie wykonywać różne izolowane ćwiczenia. Stepy do aerobiku to coś specjalnego dla osób chcących zaangażować do działania partie mięśni, które są często pomijane podczas zwykłego aerobiku. Niezależnie od tego, czy wybiera się steper z jednym, z dwoma, czy z trzema stopniami wysokości, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału wykonana jest nawierzchnia. Bezpieczny steper ma antypoślizgową nawierzchnię i jest stabilny, co zapewniają na przykład gumowe nakładki umieszczone przy podstawie stepu. Wysokiej klasy stepy fitness można wykorzystywać na różnych powierzchniach w domu i w klubie. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w step wielofunkcyjny, np. z dodatkowymi linkami, który ułatwia trening całego ciała, sprawdź ofertę stepy do aerobiku.

Stepy dla początkujących

Jeśli nigdy jeszcze nie ćwiczyłaś na stepie i chcesz się przekonać, czy właśnie taka forma aktywności jest dla Ciebie odpowiednia, to powinnaś pomyśleć o prostych, mniej zaawansowanych modelach. Na początek godne polecenia są stepy jedno- lub dwupoziomowe, o niezbyt dużej powierzchni użytkowej. Takie urządzenia zabierają mało miejsca i nie ma problemu z tym, by gdzieś je schować nawet w niewielkim mieszkaniu. Osoby, które wybierają swój pierwszy step albo po prostu preferują niezbyt duże modele, decydują się najczęściej na step o długości około 70 centymetrów. Są to też zazwyczaj stepy o średniej nośności maksymalnej. Zaletą takich stepów jest na ogół również niska waga i kompaktowe wymiary. Oczywiście najlepiej by było, aby wybrany step był wykonany z antypoślizgowego materiału – bezpieczeństwo jest najważniejsze na każdym poziomie zaawansowania. Stepy do ćwiczeń dla początkujących wymagają jednak tego, aby użytkownik znał zasady korzystania z urządzenia, ponieważ prawidłowa technika, a także określone ustawienie ciała chronią przed kontuzjami i pozwalają uzyskać pożądane efekty podczas ćwiczeń wykonywanych w domowych warunkach.

Stepy dla profesjonalistów

Takie urządzenia przydają się osobom, które trenują już jakiś czas i pragną urozmaicić swój trening o bardziej zaawansowane ćwiczenia na stepie. Stepy do fitnessu używane w klubach są przede wszystkim masywniejsze i cięższe, są też dłuższe od tych polecanych do domowego użytku osobom początkujących (mają około 100 cm długości). Pamiętajmy o tym, że takie przyrządy są eksploatowane w klubach niemal bezustannie, więc muszą to być produkty o wytrzymalszej i solidniejszej konstrukcji. Stepy dla profesjonalistów mają 3 poziomy wysokości, dobrą amortyzację i antypoślizgową powierzchnię, wyróżniają się ponadto wysoką nośnością maksymalną. Ich powierzchnia użytkowa jest naprawdę spora, więc są przydatne podczas praktykowania różnych form fitnessu. Profesjonalne stepy do fitnessu nadają się także do użytku podczas zajęć z elementami tańca. Są niezastąpione podczas ćwiczeń wykorzystujących różne partie ciała – mogą posłużyć choćby jako ławeczka do robienia ”brzuszków” i rozciągania kręgosłupa.

Stepy – rodzaje i efekty ćwiczeń

Stepy to przede wszystkim przyrządy do ćwiczenia mięśni nóg i pośladków, pozwalające wyrzeźbić te obszary oraz spalić zbędny tłuszcz. Podczas podstawowych ćwiczeń na stepie, czyli w trakcie wchodzenia i schodzenia z niego, kształtowane są także mięśnie brzucha. Im większa wysokość stepu, tym większy wysiłek i większa praca mięśni. Wykonywanie bardziej skomplikowanych, kombinowanych ćwiczeń aerobowych pozwala efektywniej spalić tłuszcz i harmonijnie kształtować całe ciało. Prostym urozmaiceniem ćwiczeń z użyciem stepu, są wymachy ramion w taki sposób, by utworzyły literę ”V”, czyli V-step. Ćwiczenia w rytm tanecznej muzyki niewątpliwie umilają pracę na stepie. Aby wykonywać bardziej skomplikowane układy, warto zapisać się na zajęcia do profesjonalnego klubu. Różne obroty i złożone wymachy rękami w rytm dynamicznej muzyki ze względów bezpieczeństwa powinny być trenowane pod okiem specjalisty, jednak dobrze o nich pomyśleć, ponieważ nie tylko pozwalają spalić mnóstwo kalorii i wyrzeźbić całą sylwetkę, ale także poprawiają koordynację ruchów. Osoby panujące nad techniką i odpowiednim ułożeniem ciała mogą spróbować wykonywać zaawansowane ćwiczenia na stepie w domu, korzystając z płyt z zestawami ćwiczeń opracowanych przez doświadczonych instruktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *