TOP 7: najciekawsze trasy rowerowe na świecie

Rower daje wolność, jakiej nie oferuje żaden inny środek transportu. Bezpośredni kontakt z otoczeniem przekłada się na wrażenia, które są niedostępne zza szyby samochodu czy autobusu. Na świecie są setki niesamowitych miejsc, które warto zwiedzić rowerem. Prezentujemy subiektywną listę najciekawszych z nich.

Route des Grandes Alpes (Droga Wielkich Alp), Francja

Od wybrzeży Jeziora Genewskiego, po plaże Lazurowego Wybrzeża. Wijąca się przez Alpy Francuskie trasa to wyzwanie dla zaawansowanych rowerzystów. W końcu kilka odcinków Route des Grandes Alpes włączono do Tour de France! Na śmiałków, którzy odważą się pokonać 684 km pośród ośnieżonych szczytów i pięknych dolin, czekają spektakularne widoki oraz lokalne przysmaki. Możliwość spróbowania serów i win znacznie uprzyjemnia postoje na trasie!

Camino de la Muerte (Droga Śmierci), Boliwia

Uważana za jedną z najniebezpieczniejszych dróg świata, Camino de la Muerte zamiast samochodów (wybudowano im bezpieczną, okrężną drogę) przyciąga dziś rowerzystów z całego świata. Trasa ma długość 60 km, a jej przewyższenie wynosi ponad 3000 m. Wiąże się to nie tylko ze stromizną, ale i sporą różnicą temperatur. Zjazd kończy się w otoczonym przez lasy deszczowe Coroico, ale w punkcie startowym, przełęczy La Cumbre, często zalega śnieg. Wzdłuż drogi ciągnie się przepaść, której głębokość dochodzi do 500 m. Z jednej strony oznacza to sporą dawkę adrenaliny, a z drugiej spektakularne widoki, które na zawsze zapadają w pamięci.

Carretera Austral (Droga nr 7), Chile

Rowerem przez Patagonię – do takiej wycieczki chyba nie trzeba przekonywać żadnego miłośnika dwóch kółek. Droga biegnie zielonymi dolinami, wśród ośnieżonych szczytów, fiordów i dzikich wodospadów, a na podróżujących czeka nawet kilka przepraw promowych. Niestety, jest to kolejne na naszej liście wyzwanie dla prawdziwych śmiałków – trasa o długości ponad 1200 km do najłatwiejszych nie należy. Na większości odcinków zamiast asfaltu występuje żwir i kamienie, o sklepy trudno, a do tego trzeba wozić ze sobą namiot.

La Route Verte, Kanada

Ta trasa, a właściwie sieć tras o łącznej długości około 5 tys. km, przecina całą powierzchnię prowincji Quebec w Kanadzie. Można przejechać ją w całości lub wybrać odcinek dopasowany do własnych umiejętności oraz ilości dostępnego czasu. Zapierające dech w piersiach widoki to nieodłączny element podróży wzdłuż rzeki Św. Wawrzyńca lub przez Góry Lauretańskie. Z kolei na rodzinną wycieczkę warto wybrać odcinek biegnący równolegle do nieczynnej już linii kolejowej P’tit train du Nord. Jej dawne stacje zamieniono na klimatyczne bary, sklepy i hoteliki, więc nie brakuje miejsc na odpoczynek.

Bornholm, Dania

Wyspę Bornholm pokrywa sieć świetnie przygotowanych ścieżek, więc uznaje się ją za prawdziwy raj dla rowerzystów. Co najważniejsze, są one wyasfaltowane i wolne od samochodów, więc jest to idealna destynacja dla rodzin z dziećmi. Bornholm ma do zaoferowania znacznie więcej niż malownicze miasteczka. Południowa część wyspy to gratka dla miłośników kąpieli, z szerokimi, piaszczystymi plażami i lazurową wodą. Z kolei nieco bardziej wymagająca północ przyciąga zapierającym dech w piersiach klifami, które gwałtownie wpadają od Bałtyku.

Jezioro Garda, Włochy

Garda to największe włoskie jezioro położone w regionie Trentino, w połowie drogi między Brescia a Weroną. Co roku ściągają tu turyści z całego świata, aby podziwiać malownicze alpejskie szczyty efektownie odbijające się w tafli wody. W okolicy znajduje się ponad 1000 km dobrze przygotowanych i oznaczonych ścieżek rowerowych o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Jeden z łatwiejszych szlaków biegnie wzdłuż brzegów jeziora – liczy 150 km, więc nawet niezbyt doświadczone osoby mogą go przebyć w ciągu 3-5 dni. Obecnie trwają prace, nad modernizacją trasy. Niedawno oddano najbardziej wyczekiwany odcinek od Capo Reamol do Riva del Garda, który obejmuje zawieszoną na skale ścieżkę, efektownie unoszącą się kilka metrów nad taflą jeziora.

Green Velo, Polska

Na liście nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to łącznie ponad 2000 km ścieżek, które przecinają 5 województw, 5 parków narodowych i 16 parków krajobrazowych. Trasy są świetnie oznakowane, a w ich pobliżu znajdują się malownicze jeziora, wiele zabytków oraz doskonała baza obiektów noclegowych i gastronomicznych.

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na rower w Alpy czy na krótki rodzinny wypad za miasto, zadbaj o odpowiedni sprzęt i ubrania. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat rowerów, znajdziesz na lulagoga.p/blog.

Zdjęcia: unsplash.com, pexels.com, stocksnap.io

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *