Wzmocniony kręgosłup, płaski brzuch, a także lepsza równowaga mogą być efektem regularnych ćwiczeń z piłką. Mogą je wykonywać wszyscy, bo w bardzo prosty sposób można dostosować ich poziom trudności do indywidualnych potrzeb i umiejętności.
Ćwiczenia z piłką mogą stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zajęć fitness. Prawidłowo przeprowadzony trening nie dość, że jest prosty do wykonania, to powoduje uruchomienie również mięśni głębokich, które mają wpływ na równowagę.
Kto może wykonywać ćwiczenia z piłką?
Osoby po przebytych kontuzjach powinny potraktować ćwiczenia z piłką jako element rehabilitacji. Osoby starsze, dla których intensywność ćwiczeń nie może być wysoka, wybierają układy mniej angażujące mięśnie. Kobiety w ciąży i w okresie połogu traktują ten rodzaj ćwiczeń jako sposób na łagodzenie bólu pleców i zmniejszenie obrzęków nóg. Natomiast osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem ćwiczeń, doświadczony trener sprawnie dobierze najprostsze rozwiązania.
Nie jest to zbyt forsująca dla organizmu forma aktywności, więc nie trzeba obawiać się kontuzji ani nadmiernego obciążenia stawów. Ćwiczenia z piłką są wygodne również z tego powodu, że nie wymagają stawiania się na siłowni czy sali fitness. Można wykonywać je w domu. Efektem regularnego treningu jest poprawa sylwetki i równowagi oraz wzmocnienie mięśni. Osoby, które chcą schudnąć, nie powinny koncentrować się wyłącznie na ćwiczeniach z piłką. Nie jest to na tyle obciążające dla organizmu zajęcie, by mogło powodować spalanie tkanki tłuszczowej. Tempo ćwiczeń z piłką jest stosunkowo wolne. Do tego stopnia, że mogą wydawać się one bardzo monotonne, więc osoby, które cenią sobie dynamikę, powinny zmienić program treningu.
Jaką piłkę do ćwiczeń wybrać?
To musi być wytrzymały sprzęt, wykonany z mocnej gumy. Piłki można używać zarówno w domu czy na sali ćwiczeń, jak i w plenerze, więc najlepiej sięgać po sprawdzone produkty. Ważnym elementem jest również powłoka antypoślizgowa, która okaże się zbawienna podczas siedzenia na piłce. Niektóre piłki pokryte są wypustkami, które wprawdzie są idealne do masowania ciała, ale gorzej sprawdzają się, kiedy trzeba usiąść na piłce. Piłka powinna wytrzymać blisko 300 kilogramów nacisku, więc nie powinniśmy mieć obaw, że pęknie, kiedy będziemy na niej siedzieć lub leżeć. Dla osób, które chcą dbać o posturę i właściwą pozycję kręgosłupa podczas siedzenia, trenerzy zalecają wykorzystywanie właśnie piłki zamiast krzesła. Żaden inny przyrząd nie stymuluje tak prostej pozycji ciała. Podczas zakupu musimy pamiętać, by dostosować ją do swojego wzrostu. Można łatwo zrobić to w sklepie, siadając na piłce. Wówczas noga powinna być zgięta w kolanie pod kątem 90 stopni. Dla osób do 160 cm wzrostu średnica piłki powinna wynosić 45 cm. Ta o średnicy 55 cm przeznaczona jest dla osób do 165 cm wzrostu. Z piłki o średnicy 65 cm korzystać mogą osoby do 180 cm, zaś na tej o średnicy 75 cm wygodnie ćwiczyć będą osoby, które mają więcej niż 180 cm wzrostu.