Kreatynę odkryto już w 1832 roku. To kwas betametyloguanidynooctowy, który stanowi element mięśni i ścięgien, a przez to w istotny sposób wpływa bezpośrednio na ich funkcjonowanie. Jest to więc jeden z tych związków chemicznych, który w bardzo dużej mierze odpowiada za energię organizmu, jego dynamikę i zdolność do aktywności fizycznej.
- Kreatyna – zastosowanie i rodzaje
- Jak stosować kreatynę?
Kreatyna – zastosowanie i rodzaje
Kreatyna składa się z trzecg aminokwasów: argininy, metioniny i glicyny. Swoją budową przypomina biało. Aż 98% tego związku chemicznego znajduje się w mięśniach, pozostałe 2% znajduje się w mózgu, nerkach oraz wątrobie,. Widać więc wyraźnie, że kreatyna ma kluczowe znaczenie przede wszystkim dla ludzkiego układu mięśniowo-szkieletowego. Stosuje ją więc wielu sportowców, także amatorów, którym zależy na poprawie zdolności włókien mięśniowych do regeneracji, choć to nie jedyna zaleta stosowania kreatyny. Warto podkreślić, że sprzyja ona gojeniu ran, pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym. Kreatyna przede wszystkim jednak wspomaga organizm w okresie powysiłkowym oraz pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Na rynku spotkać ją można w bardzo różnych postaciach, znajdziesz je np. na https://www.sfd.pl/sklep/Kreatyny-k112.html. Do najpowszechniejszych rodzajów kreatyny należą:
Obecnie możemy spotkać wiele rodzajów tego suplementu. Najpowszechniejszymi z nich są:
- monohydrat kreatyny, który wyróżnia się wysoką przyswajalnością oraz działaniem anabolicznym;
- kre-alkalyn – kreatyna alkalizowana, którą przyjmuje się w mniejszych dawkach;
- azotan kreatyny – poprawiający objętość naczyń krwionośnych;
- cytrynian kreatyny – wysoce stabilna i dobrze przyswajalna forma kreatyny;
- – alfaketoglukaran kreatyny – pomaga w poprawie wydolności, buduje masę mięśniową oraz przyśpiesza regenerację;
- orotan kreatyny uważany za najsilniejszą formę kreatyny.
Jak stosować kreatynę?
Najlepsza kreatyna nie da właściwych efektów, jeśli nie będzie odpowiednio podawana. Oczywiście dawkowanie i sposób przyjmowania to bardzo często kwestia indywidualna, ale nie poleca się zażywania jej przed treningiem. Ma ona bowiem potencjalną skłonność do upośledzania działania cukrów. Wielu trenerów i dietetyków wskazuje, że najlepiej przyjmować ją razem z posiłkiem po treningu. Dawka powinna być oczywiście dopasowana do wagi i płci. Zarówno kreatywna w proszku, jak i tabletkach dobrze się przyswaja. Większość specjalistów zaleca codzienne, systematyczne zażywanie suplementu w stałej dawce. Ciekawym rozwiązaniem jest także przyjmowanie kreatyny razem z węglowodanami oraz WPC oraz WPI. W ten sposób można wpłynąć na jej wchłanialność. Działanie kreatyny poprawia także łączenie jej z BCAA lub kwasem alfa-liponowym.