Zegarki treningowe – zabawka czy niezbędny gadżet sportowca?

Zegarki sportowe i treningowe już od wielu lat cieszą się uznaniem sportowców, choć stosunkowo niedawno weszły na ogólnodostępny rynek i podbiły serca amatorów różnych dyscyplin sportowych. Niezależnie od tego czy biegasz, jeździsz na rowerze, trenujesz na siłowni czy wybierasz się w góry, możliwość śledzenia pokonanego przez siebie dystansu, tempa treningu, aktualnego tętna czy spalanych kalorii może okazać się wartościowym źródłem wiedzy. Dzisiejszy zegarek treningowy to często także smartwatch umożliwiający odtwarzanie muzyki, śledzenie trasy po GPS czy płatności zbliżeniowe, jednak my skupimy się na funkcjach typowo treningowych. Czy warto inwestować w zegarek treningowy i jak wykorzystać jego funkcjonalność?

Dlaczego warto zainwestować w zegarek treningowy?

Zanim odpowiemy na pytanie czy i jaki zegarek treningowy warto kupić, na początek warto zauważyć, że zdecydowanie nie jest to gadżet niezbędny. Przeglądając recenzje wielu trenerów personalnych i fanów zegarków sportowych można ulec wrażeniu, że bez takiego sprzętu trudno będzie nam zaplanować trening czy ćwiczyć efektywnie. To nie do końca prawda. Bez zegarka treningowego można bez problemu ćwiczyć, chudnąć czy liczyć kalorie. Jeśli jednak masz okazję na zakup, ćwiczysz regularnie i zastanawiasz się czy warto wesprzeć się danymi z zegarka – zdecydowanie tak.

Zegarek treningowy motywuje do działania

Monitor dziennej aktywności, pokonanej odległości, zrobionych kroków czy spalonych kalorii to często najlepsza motywacja do ruszenia się z domu i wykonania nawet lekkiego treningu. Niektóre z dostępnych modeli można zaprogramować tak, by przypominały o konieczności ruszenia się z miejsca po upływie określonego czasu w jednej pozycji. Zaskakujące, jak wiele jesteśmy w stanie zrobić po to, by statystyki treningowe w aplikacji połączonej z zegarkiem wyglądały jak najlepiej.

Lepsze planowanie treningów z zegarkiem sportowym

Obecnie każdy producent zegarków treningowych oferuje dedykowaną aplikację łączącą zegarek ze smartfonem i umożliwiającą prześledzenie historii treningów oraz programowanie konkretnych celów czy planów treningowych. W podglądzie spotkamy między innymi dzienny, tygodniowy i miesięczny przegląd aktywności, osiągnięte cele, propozycje treningów czy przegląd pokonanych i dostępnych tras zebranych na podstawie nadajnika GPS.

Monitorowanie aktywności z całego dnia

Osoby korzystające z zegarków treningowych nie zakładają ich wyłącznie na czas pobytu w siłowni czy na rowerze – dobry zegarek to podstawa planowania aktywności przez cały dzień. Jedną z przydatnych funkcji jest tu choćby możliwość monitorowania snu, ustalania najlepszego czasu na budzenie, a także wyliczania na bieżąco wymaganego dla organizmu wkładu kalorii na podstawie ustalonego limitu i dotychczasowej aktywności. Zegarek treningowy nie planuje wyłącznie czasu treningu, ale pomaga uporządkować i zbudować kompletny, zdrowy styl życia.

Najciekawsze funkcje zegarków treningowych

W podstawowym wariancie prawie każdego zegarka i opaski sportowej należy spodziewać się pulsometru, pomiaru kroków, pomiaru przebytej odległości i spalonych kalorii oraz możliwości wybrania trybu treningu, zbierającej nieco dokładniej dane o wykonanym wysiłku. Produkty marek takich jak Garmin, Polar czy Suunto są jednak znacznie bardziej rozbudowane i oferują bardzo dokładny wgląd w precyzyjnie zebrane dane o treningu.

Zegarek sportowy może wspomóc w dostosowywaniu intensywności treningu do określonego zakresu tętna, zapisać pokonaną trasę i na podstawie GPS wyznaczyć trasę powrotną do domu. Może też posłużyć jako nawigacja podczas kolejnego treningu, a nawet zastąpić podczas biegu portfel, telefon i odtwarzacz muzyki. Zegarek, w przeciwieństwie do telefonu daje też szansę podglądu aktywności w czasie rzeczywistym i dostosowywania intensywności treningu na bieżąco, a nie jedynie podsumowania go dopiero po fakcie.

Jaką markę zegarków sportowych wybrać?

Na rynku można spotkać zarówno tanie opaski i zegarki za kilkadziesiąt złotych (liderem jest tu chińska marka Xiaomi oferująca swoje kultowe MiBand 2, 3 i 4 poniżej 200 zł), zegarki i smartwatche od popularnych producentów smartfonów (Samsung, Huawei, Apple), a także skupiających się głównie na zegarkach treningowych producentów takich jak Garmin, Polar czy Suunto. Tych ostatnich warto szukać przede wszystkim w sklepach sportowych i outdoorowych, np. Addnature. Możliwość porównania dostępnych modeli wszystkich marek zdecydowanie działa na ich korzyść.

Którą z marek zegarka treningowego wybrać? Wiele zależy tu od Twoich potrzeb. Ci, którzy na co dzień chcą monitorować jedynie swoje kroki, puls i od czasu do czasu trening z powodzeniem wykorzystają funkcjonalność tańszych opasek, ale te nie sprawdzą się u osób regularnie trenujących na siłowni czy chcących planować swoje treningi pod konkretny cel. Wśród specjalistycznych zegarków sportowych, każdy z modeli wymienionych wyżej marek zasługuje na uwagę – ich funkcje zostały stworzone po to, by wspierać sportowców na każdym etapie treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *