Jak zacząć biegać szybciej?

Bieganie jest sportem, który wzmacnia ciało oraz umysł. Bez względu na to, czy jest to bieg podyktowany czystą przyjemnością czy może chęcią zdobywania osiągnięć, u wielu biegaczy pojawia się wreszcie pytanie: jak biegać szybciej? Jak sprawić, aby pokonać dotychczasowe bariery i przesunąć linię własnych możliwości? Być może jest kilka czynników, które to ograniczają.

Regularny trening

Cierpliwość popłaca także w przypadku regularnych treningów. Jeśli ktoś szybko się demotywuje i porzuca swoje zamiary, oznacza to, że bieganie nie jest dla niego. Optymalne efekty można osiągnąć po kilku miesiącach wytrwałej pracy. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, należy przeznaczyć czas na co najmniej 3 treningi w tygodniu. W przeciwnym razie bieganie nie ma sensu, ponieważ treningi nie będzie można uznać za regularne.

Efekty najszybciej dostrzegą osoby początkujące, które przemierzają wyznaczane sobie trasy mierząc czas. Im bardziej zaawansowany jest biegacz, tym trudniej skrócić dystans o te pożądane kilkanaście sekund, niemniej jednak nie jest to coś niemożliwego do osiągnięcia.

Warunki na trasie

Wykonując treningi niezwykle łatwo jest popaść w rutynę. Z pewnością sprzyja temu powtarzalna trasa, a nawet trening w domowych warunkach na bieżni. Dużym błędem jest także zaprzestanie treningów zewnętrznych podczas brzydkiej pogody czy na mrozie. Jeśli stała trasa pozbawiona jest miejsc podnoszących tętno, oczekiwane efekty nigdy nie nadejdą. Warto zmodyfikować dotychczasowy dystans i włączyć do planu ścieżki o różnorodnym stopniu trudności. Podbiegi pod górkę czy strome zbocza z pewnością przygotują organizm do większych wyzwań.

Przygotowanie do biegu

Chcąc osiągnąć sukces w bieganiu warto przyjrzeć się wszystkim szczegółom, które mogą utrudniać osiągnięcie celu. Na dobry wynik czasowy z pewnością wpłynie solidna rozgrzewka oraz regularne ćwiczenia ogólnorozwojowe wykonywane poza treningami. Nie wolno lekceważyć również ćwiczeń uzupełniających, takich jak stretching czy rolowanie. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń wzmacniających kolana oraz mięśni kręgosłupa.

Niemałe znaczenie ma również odzież do biegania. Strój powinien być lekki, o właściwościach termoaktywnych, a najlepiej wiatro- i wodoodporny, wspomagający trening w każdych warunkach pogodowych. Aby skompletować sportową odzież, najlepiej skorzystać z pomocy obsługi sklepu, który posiada w ofercie szeroki asortyment ubrań i obuwia do biegania.

Otwarty umysł

Czasem barierą nie do pokonania swoich celów okazuje się być umysł. Codzienne problemy, nadmiar obowiązków oraz brak wytchnienia sprawiają, że kolejne treningi nie przynoszą oczekiwanych efektów. Korzystne rezultaty przyniesie porządna regeneracja. Mowa tutaj o bodźcach pozytywnie wpływających na duszę i ciało – niech to będzie wymarzony odpoczynek, smaczna dieta oraz obecność najbliższych.

Czasem naprawdę trudno przestawić linię własnych umiejętności i stać się lepszą wersją samego siebie. Powyższe rady pomogą każdemu biegaczowi spełnić swoje zamiary i wspiąć się na wyżyny swoich możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *