Zakwasy, jak sobie z nimi radzić?

Każdy z nas odczuwał kiedyś bóle mięśni po mocnym treningu, czyli zakwasy. Powstają one w wyniku niedotlenienia mięśni, w których tworzy się wówczas kwas mlekowy.

Co zrobić, aby uniknąć zakwasów?

Najważniejsze jest, aby dostosować trening do własnych możliwości. Osoby, które rzadko ćwiczą, nie powinny eksploatować się za bardzo, należy zacząć małymi kroczkami. Gdy zaczynami dopiero swoją przygodę z ćwiczeniami, warto pamiętać o regularnym treningu. Jednakże, nie może on być zbyt ciężki i intensywny.

Ponadto, po treningu zawsze należy pamiętać o rozciąganiu, co pomoże zmniejszyć lub całkiem wyeliminować zakwasy.

Jak poradzić sobie w przypadku wystąpienia zakwasów?

Jeśli zakwasy są bardzo uciążliwe, należy odpocząć, zrelaksować się. Nie można wówczas pogłębiać zakwasów, gdyż może to doprowadzić do przeciążenia organizmu, a wtedy w ogóle będziemy musieli zrezygnować z ćwiczeń na dłuższy czas.

Drugim rozwiązaniem jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Po intensywnym treningu powinniśmy wypić napój izotoniczny, który będzie miał w swoim składzie sód. Co ciekawe, dobrym napojem izotonicznym jest także piwo. Oczywiście nie chodzi o to, aby po treningu wypijać kilka puszek piwa, gdyż wówczas wysiłek pójdzie na marne. Można pozwolić sobie na szklankę tego napoju.

Trzecie rozwiązanie to masaż, dzięki któremu rozluźnimy mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *