Wałki i rollery do masażu mięśni, czyli regeneracja potreningowa

Jeśli ćwiczysz regularnie na pewno nie raz zastanawiałeś się, w jaki sposób polepszyć regenerację zmęczonych mięśni po intensywnym treningu. Oprócz standardowych ćwiczeń rozciągających, relaksu na basenie, jacuzzi czy saunie warto skorzystać z urządzeń polecanych przez fizjoterapeutów na całym świecie, jakimi bez wątpienia są rollery (wałki) do masażu mięśni.

Wałek (roller) do masażu to jeden z przyrządów, które świetnie sprawdzą się, jako uzupełnienie (nie substytut!) do standardowych ćwiczeń relaksujących czy rozciągających, które powinniśmy wykonywać na koniec każdego treningu. Wałki do masażu obecnie wykonywane są z materiałów syntetycznych (pianki), które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością. Dlatego też zakup wałka jest często inwestycją na długie lata i warto wydać kilka złotych więcej, aby ta inwestycja służyła nam jak najdłużej.

Jak korzystamy z rollerów? Jest to wyjątkowo proste urządzenie, zatem jego użytkowanie także nie może być skomplikowane. Funkcją wałka jest rozmasowanie oraz rozbicie zgrubień tych partii mięśniowych, które zostały obciążone podczas ćwiczeń, podobnie jak robią to fizjoterapeuci na stołach do masażu, z tą różnicą, że tutaj robimy to sami i nie musimy za to dodatkowo płacić. Brzmi nieźle? Porozmawiajmy zatem chwilę o korzyściach, jakie płyną z regularnego stosowania rollera.

Rollowanie po treningu – korzyści

Niewłaściwie trenując lub przeciążając mięśnie podczas treningów dochodzi do sytuacji, w której powięź (specjalna tkanka otaczająca stawy, mięśnie oraz kości) traci swoją naturalną elastyczność, a my czujemy coś na kształt “ciągnięcia” w mięśniach. Jest to szczególnie częste wśród amatorów sportu, którzy z braku czasu lub chęci, pomijają rozgrzewkę przed czy rozciąganie po treningu. Każdy doświadczony sportowiec wie, jak ważne są to etapy, jednak nawet wśród profesjonalistów zdarzają się jednostki treningowe pozbawione w/w etapu.

W takim momencie na ratunek przychodzą nam rollery, dzięki którym możemy sami na sobie wykonać krótki masaż poszczególnych partii mięśniowych. Odpowiednio wykonane rollowanie uelastycznia tkankę łączną, co nie tylko eliminuje ból, ale także chroni przed ryzykiem kontuzji w przyszłości. Zwiększa także produkcję kolagenu, ruchomość stawów czy kurczliwość mięśni, przyspiesza regenerację – jednym słowem łączy w sobie wszystkie zalety masażu leczniczego czy klasycznego.

Wałki są także polecane osobom borykającym się z niektórymi bólami kręgosłupa. Większość problemów bólowych w tej partii pochodzi z przeciążenia lub przykurczów, które uciskają na nerwy, które powodują reakcję bólową. Wałkowanie pozwala na rozluźnienie pospinanych mięśni, wywołując uczucie ulgi. Przed wałkowaniem kręgosłupa wymagana jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który określi, czy źródło bólu na pewno wynika z przeciążenia czy skurczów mięśni.

Ważna informacja! Wałkujemy tylko i wyłącznie mięśnie – bezwzględnie unikajmy wałkowania kości oraz stawów. Niewłaściwe używanie rollera może doprowadzić do powstawania siniaków i obrzęków. Najlepiej przed rozpoczęciem ćwiczeń na własną rękę skonsultować się z fizjoterapeutą lub doświadczonym trenerem personalnym, który wskaże nam odpowiednie dla nas ćwiczenia.

Jeśli chcemy zwiększyć regenerację po treningu warto także rzucić okiem na piłki do masażu czy profesjonalny elektrostymulator mięśni. Ten ostatni jest polecany szczególnie osobom intensywnie ćwiczącym (posiada właściwości zmniejszające uczucie bólu) lub chcącym dodatkowo stymulować poszczególne partie mięśniowe np. mięśnie brzucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *