Jaki wieszak rowerowy wybrać?

Jazda na rowerze to idealny sposób, aby poruszać się po mieście oraz przyjemnie i aktywnie spędzić wolny czas. Właściciele jednośladów często mierzą się jednak z problemem, gdzie przechowywać swój sprzęt. Na szczęście w sklepach znaleźć można szeroki wybór uchwytów, które umożliwiają montaż roweru na ścianie i sporą oszczędność miejsca. Nie wiesz, jak wybrać wieszak na rower? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Kiedy warto zainwestować w wieszak rowerowy?

Wieszak na rower to idealne rozwiązanie, gdy brakuje miejsca na przechowywanie sprzętu. Problem ten najczęściej dotyka mieszkańców bloków, zwłaszcza że w nowych budynkach coraz trudniej o przestronną wózkownię czy komórkę lokatorską. Niektórzy decydują się na przechowywanie roweru w mieszkaniu również po to, aby ochronić go przed wilgocią i ewentualną kradzieżą, zwłaszcza że „parkowanie” na balkonie nie jest wskazane.

Nie oznacza to jednak, że z uchwytów i wieszaków nie korzystają mieszkańcy domów. Montaż roweru na ścianie ułatwia utrzymanie porządku w garażu i znacząco zmniejsza ilość zajmowanego miejsca, zwłaszcza jeśli musimy gdzieś umieścić sprzęt całej rodziny. Jako że rower jest przez wiele osób wybierany jako środek transportu w drodze do pracy, coraz częściej tego typu rozwiązania spotyka się w również biurach.

Jak wybrać wieszak rowerowy na ścianę?

Uchwyt ścienny na rower musi być przede wszystkim kompatybilny ze sprzętem i dopasowany do naszych potrzeb. W pierwszej kolejności należy więc sprawdzić, czy nośność wybranego modelu jest wystarczająca, aby udźwignąć nasz sprzęt. W przypadku lekkiej kolarzówki nie powinno być problemów, ale maksymalną dopuszczalną wagę powinni dokładnie sprawdzić posiadacze maszyn DH czy enduro. W zależności od typu uchwytu mogą się również pojawić inne ograniczenia dotyczące na przykład średnicy sztycy czy szerokości opon.

Kolejna istotna kwestia to ustawienie roweru na wieszaku, które jest ściśle związane z jego konstrukcją. Jednoślad może wisieć w pozycji poziomej lub pionowej, mniej lub bardziej przylegając do ściany. Warto więc przeanalizować, jakie ułożenie będzie najkorzystniejsze w danej przestrzeni. Jeśli planujemy montaż roweru na ścianie w mieszkaniu, a nie garażu, ważny jest również wygląd wybranego wieszaka. Odpowiednio wyeksponowany jednoślad może stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza. Przed zakupem warto też sprawdzić jakość poszczególnych elementów oraz czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne do montażu kołki i wkręty.

Rodzaje wieszaków rowerowych

W sklepach znaleźć można wiele rodzajów uchwytów ściennych na rower, więc każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich potrzeb. Poniżej krótko opisujemy najpopularniejsze z nich.

Najtańsze rozwiązanie to wieszak podtrzymujący rower poziomo w trzech miejscach: za pedał i oba koła. W takiej sytuacji uchwyty kół mogą być dodatkowo wyposażone w praktyczne haczyki do powieszenia plecaka czy kasku (tak, jak w wieszaku Crank), co pozwala na jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Co więcej, ten typ wieszaka umożliwia efektowne wyeksponowanie roweru, więc sprawdzi się nawet we wnętrzach, w których jednoślad pozostaje cały czas na widoku.

Kolejne popularne rozwiązanie to montaż roweru na ścianie za przednie koło. W przypadku takiego uchwytu najlepiej wybrać model, który nie wymaga podnoszenia ciężkiego sprzętu. Na przykład w przypadku wieszaka ściennego Kranked od RTR Bikes wystarczy postawić rower na tylnym kole, aby wygodnie najechać przednim na specjalnie wyprofilowany element. Wieszanie sprzętu w pozycji pionowej może się okazać najlepszym rozwiązaniem, jeśli planujemy trzymać więcej rowerów w piwnicy czy garażu. Wieszaki za koło występują również w wersji obrotowej, która umożliwia dosunięcie do ściany i zaoszczędzenie dodatkowego miejsca.

Rower można również powiesić za sztycę (siodełko), co jest praktyczne nie tylko ze względu na oszczędność miejsca. Taka pozycja oznacza łatwy dostęp do wszelkich podzespołów roweru, a więc wygodne serwisowanie i mycie. Warto jednak pamiętać, że tego typu uchwyt może nie być kompatybilny z płaskimi sztycami. Posiadaczom takich rowerów zalecamy więc dokładne zapoznanie się z wytycznymi producenta.

Szukasz solidnego i estetycznego wieszaka ściennego na rower? Sprawdź ofertę sklepu rtrbikes.com.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, unsplash.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *