Podłoga gumowa do siłowni – co jest ważne podczas wyboru podłogi do klubu fitness?

Jaką wybrać podłogę do siłowni lub klubu fitness? Czym powinna się ona charakteryzować? Na jakie jej cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jaka powinna być podłoga w siłowni?

Podłoga – mogłoby się wydawać, że to jakiś drobiazg, ale wcale tak nie jest. To, jaką wybierzemy podłogę do siłowni, ma duże znaczenie. W końcu będzie ona poddawana dużym obciążeniom. Powinna też zapobiegać kontuzjom, a zatem być taka, by niełatwo było na niej o upadek, a jeśli już się zdarzy, powinien zostać zamortyzowany.

Z tych powodów do siłowni i klubu fitness dobrze nadają się podłogi gumowe. Oczywiście nie może to być pierwsza lepsza podłoga, tylko taka, która będzie spełniać określone standardy. Wykonawca podłogi gumowej pomoże dopasować np. jej grubość, ale są też inne parametry, na które warto zwrócić uwagę.

Wytrzymałość

Podłoga w siłowni czy klubie fitness powinna być dostosowana do prowadzonej tam aktywności. Będzie poddawana licznym obciążeniom, powinna zatem mieć wysoką wytrzymałość. Na siłowni w użyciu jest ciężki sprzęt. Hantle czy obciążniki sporo ważą, a może się zdarzyć w ferworze ćwiczeń czy też na skutek niedbalstwa klientów, że któryś z tych przedmiotów upadnie na podłogę.

Takie przypadki są trudnym doświadczeniem na przykład dla podłogi betonowej, w której na skutek tego mogą pojawić się pęknięcia. Dlatego podłoga w siłowni lub klubie fitness powinna wytrzymywać spore obciążenia i być odporna na tego rodzaju wstrząsy. Powinna być jednocześnie wytrzymała na ścieranie, aby nie ulegała zbyt szybko eksploatacji.

Bezpieczeństwo

Inną ważną kwestią są właściwości antypoślizgowe. Ważne jest, aby klienci mieli zapewnioną podczas ćwiczeń i treningów stabilność podłoża, tak by mogli pewnie i solidnie stać na nogach. Chodzi o to, żeby zagwarantować im bezpieczeństwo. Aby wykonywanie ćwiczeń nie skończyło się kontuzją, trzeba zadbać o to, by wykluczyć poślizgnięcie się na podłodze.

Ważna jest też funkcja amortyzująca, by ewentualne upadki nie były niebezpieczne, oraz wygłuszenie. Tam, gdzie uprawia się aktywność fizyczną, podłoga powinna tłumić drgania i w miarę możliwości obniżać poziom hałasu.

Porządek

Zaletą gumowych posadzek jest to, że łatwo utrzymać je w czystości. Nie powinniśmy o tym zapominać. To bardzo ważna cecha, biorąc pod uwagę, że przez miejsca takie jak siłownie i kluby fitness przewija się tłum ludzi. Nie zawsze mamy dużo czasu, by doprowadzić lokal do porządku przed przybyciem następnej fali klientów.

Z tego względu warto wybierać podłogi o jak najgładszej powierzchni. Im gładsza jest powierzchnia takiej podłogi, tym łatwiej utrzymać ją w czystości. Stosunkowo szybko powinna też po myciu nadawać się do użytkowania.

Podłogi niższej jakości mogą barwić dłonie, a ponadto wydzielać charakterystyczny zapach taniej gumy. Wszystko wydaje się nim przesiąkać, a chyba mało któremu właścicielowi siłowni czy klubu fitness zależy, aby to właśnie takie aromaty wdychali jego klienci przez cały czas ćwiczeń. Dlatego lepiej wybrać produkt z górnej półki, który nie rozsiewa takiej intensywnej woni.

Dla wielu ważną sprawą może być też to, czy podłoga nadaje się do samodzielnego montażu. Brak konieczności wynajmowania specjalisty do położenia podłogi z pewnością jest atutem. Gumowa podłoga może występować w kilku rodzajach – jako podłoga „wylewana” albo wykładzina (na przykład typu „puzzle”).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *